• Dental filling
  • Submitted on 27/06/2024

Απονεύρωση δοντιού: Τι να κάνω αν βγήκε το προσωρινό σφράγισμα και πονάω;

Γεια σας.χθες ξεκίνησα την απονεύρωση δοντιού και όταν επέστρεψα βγήκε το προσωρινό σφράγισμα αλλά και ένα μικρότερο κομματάκι από το δόντι.αυτο δημιούργησε μια μικρή τρύπα η οποία.γρατζουναει πολύ και η γλώσσα μου πονάει αφάνταστα Επίσης έχω και ελαφρύ πρήξιμο και γενικά μεγάλη δυσφορία. Τι να κάνω; Από το ιατρείο μου είπαν να το αφήσω μεχρι να ξαναπάω για οριστικό σφράγισμα για να δουλέψει το φάρμακο μέσα Μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

10 specialists answered

  • Να πάτε πάλι στον οδοντίατρο να το λειάνει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Θα μπορούσατε να πάτε για 5 λεπτάκια να σας εξομαλύνουν την γωνία που κόβει τη γλώσσα και δημιουργεί τραυματισμό και πρήξιμο Μήπως θα έπρεπε να επιμείνετε Ώστε να εξυπηρετηθείτε πιο άμεσα για το θέμα αυτό και στο κανονικό ραντεβού κάνατε το σφράγισμα

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Αν το προσωρινό σας σφράγισμα έχει φύγει ολοκληρωτικά το δόντι επαναμολύνεται, οπότε θα χρειαστεί πάλι επεξεργασία καθαρισμού του. Αν σας γρατζουνάει ιδιαίτερα ζητήστε από το γιατρό σαα να σας απαλλάξει από την αιχμή του δοντιού τουλάχιστον μέχρι το ραντεβού σας

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΛΙΜΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΣΤΗ ΤΡΥΠΑ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Αν η προσωρινή σφράγιση βγήκε και προκλήθηκε μια μικρή τρύπα, είναι λογικό να νιώθεις δυσφορία και πόνο στη γλώσσα λόγω της τραχύτητας του δοντιού. Το πρήξιμο και η δυσφορία μπορεί επίσης να είναι αποτέλεσμα της διαδικασίας απονεύρωσης.

    Ακολουθούν κάποιες προτάσεις για το τι μπορείς να κάνεις:

    1. Ανακούφιση του πόνου: Μπορείς να χρησιμοποιήσεις παυσίπονα όπως παρακεταμόλη ή ιβουπροφαίνη, σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας, για να μειώσεις τον πόνο και το πρήξιμο. Προσοχή: συμβουλέψου τον γιατρό σου πριν πάρεις φάρμακα, ειδικά αν έχεις άλλες ιατρικές καταστάσεις.
    2. Αποφυγή ερεθισμού: Προσπάθησε να μην ενοχλείς την
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Λείανση της ακίδας που ενοχλεί

  • Να πάτε αύριο να σας γυαλίσουν το δόντι

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Marousi

  • ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Καλό θα ήταν να πάτε να σας συμπληρώσουν την προσωρινή εμφραξη

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Ειναι προβλεπομενο για 2-3 μερες ακομα να υπαρχει ευαισθησια, λογικα καποιο υπολοιπο προσωρινου σφραγισματος εξακολουθει να υπαρχει. Οσον αφορα το γρατζουνισμα,πρεπει να το διευθετισει ο γιατρο σας.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.