• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 11/09/2024

Καλησπέρα. Πριν από ένα χρόνο εκανα ένα βαθυ σφραγισμα σε ένα από τα πίσω δόντια μου, παρόλο δεν είχα καμία ενόχληση. Από τότε πονούσα ακόμα και σε στιγμές που δεν έτρωγα και γενικότερα αντιλαμβανόμουν ότι κάτι δεν πάει καλά. Πρόσφατα αλλαξα οδοντίατρο, ο οποίος στην αρχή μου το λείανε και μου είπε αν πονάω να πάω ξανά για να το ανοίξει. Επειδή πάλι πονούσα, πήγα. Μου το άνοιξε, μου είπε ότι όντως υπήρχε πρόβλημα (μάλλον δεν είχε καθαριστεί καλά η περιοχή) και μου το επανασφραγισε. Μου επισήμανε ωστόσο ότι είναι παρά πολύ κοντά στο νεύρο και ότι ενδέχεται να μην γλυτωσω την απονεύρωση. Έχει περάσει μια εβδομάδα, η κατάσταση μου είναι καλύτερη σε σχέση με το σφραγισμα της προηγούμενης φοράς, ωστόσο κάθε φορά που πάει μια σκληρή τροφή εκεί (πχ ψωμι) το δόντι πονάει. Θεωρείτε ότι είναι φυσιολογικό; Ποσο καιρό πρέπει να περιμένω;

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΛΙΓΟ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟ. ΤΗ ΣΚΛΗΡ ΤΡΟΦΗ ΜΙΚΡΕΣ ΜΠΟΥΚΙΕΣ ΚΑΙ ΑΡΓΗ ΜΑΣΗΣΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Αν δεν βελτιωθεί σε 15 μέρες ξεκινήστε απονεύρωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Υπάρχει φλεγμονή του νεύρου
    Πιθανόν να χρειαστεί απονεύρωση

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Καλησπέρα! Η ευαισθησία και ο πόνος μετά από ένα βαθύ σφράγισμα, ειδικά όταν το δόντι είναι πολύ κοντά στο νεύρο, μπορεί να είναι φυσιολογικοί για κάποιο διάστημα, καθώς το δόντι χρειάζεται χρόνο για να επουλωθεί και να προσαρμοστεί. Ωστόσο, αν ο πόνος συνεχίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα ή αν είναι έντονος όταν τρως σκληρές τροφές, αυτό μπορεί να υποδεικνύει ότι το νεύρο είναι ερεθισμένο ή ότι υπάρχει φλεγμονή.

    Είναι συνηθισμένο μετά από τέτοιου είδους σφραγίσματα να υπάρχει πόνος για μερικές εβδομάδες, αλλά αν μετά από 2-3 εβδομάδες η κατάσταση δεν βελτιωθεί σημαντικά, ίσως χρειαστεί να εξεταστεί η πιθανότητα απονεύρωσης. Αυτό θ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.