• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 12/08/2024

Καλησπέρα σας, είμαι γυναίκα 20 χρονών και κάθε φορά που έρχεται η ώρα να τελειώσω κατά τη σεξουαλική πράξη δεν μπορώ σαν να μην θέλω επειδή φοβάμαι ότι θα πονέσω. Μπορείτε να μου απαντήσετε γιατί συμβαίνει αυτό;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Το γεγονός ότι νιώθεις ανησυχία ή φόβο ότι θα πονέσεις κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής πράξης μπορεί να έχει διάφορες αιτίες, και είναι σημαντικό να εξετάσουμε τους παράγοντες που μπορεί να συμβάλλουν σε αυτήν την εμπειρία. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι το σεξ πρέπει να είναι μια ευχάριστη και φυσική εμπειρία. Αν βιώνεις συνεχή δυσφορία ή πόνο, η αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας είναι το πιο αποτελεσματικό βήμα προς την επίλυση του προβλήματος.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητή φίλη, για να μπορέσετε να έχετε απάντηση στο ερώτημα σας, χρειάζεται να επισκεφτείτε ειδικό επαγγελματία Ψυχολόγο- Ψυχίατρο, ειδικά εκπαιδευμένο Ψυχο-Σεξολόγο.
    Τα αίτια είναι συνήθως ψυχολογικά και μια καλή λήψη ιστορικού φανερώνει το τι έχει συμβεί και δεν μπορείτε να φτάσετε σε οργασμό. Από εκεί και μετά υπάρχουν μέθοδοι θεραπείας με μεγάλη πιθανότητα να λυθεί το πρόβλημα οριστικά.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,
    Αυτές οι φοβίες μπορεί να οφείλονται σε ψυχολογικούς παράγοντες που επηρεάζουν τη σεξουαλική εμπειρία σας.
    Μερικές γυναίκες μπορεί να συνδέουν τον οργασμό, ασυνείδητα, με τον σωματικό πόνο, λόγο παρελθοντικών άσχημων εμπειριών, γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε συναισθηματική αντίδραση και αίσθηση αποσύνδεσης κατά την ερωτική πράξη.
    Η επικοινωνία με τον σύντροφό σας είναι καίρια για να αντιμετωπίσετε φόβους και ανησυχίες, ώστε να μειώσετε την πίεση που μπορεί να αισθάνεσαι.
    Έρευνες για τη γυναικεία σεξουαλικότητα δείχνουν ότι η καλή γνώση του σώματός και η αυτοεκτίμηση είναι παράγοντες που κάνουν την γυναίκα να απολ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πιθανότατα έχει να κάνει με λαθεμένες αντιλήψεις ή συνδέσεις που έχετε κάνει, όπως ότι ο οργασμός είναι μία κατάσταση που καταπονεί το σώμα, που χάνεται ο έλεγχος και ως εκ τούτου είναι επικίνδυνη κλπ. Γενικά ο φόβος για τον οργασμό δεν είναι κάτι ασύνηθες και τις περισσότερες φορές περνάει σιγά σιγά όταν αποκτήσει κανείς οικειότητα με το σώμα του και το πως λειτουργεί. Επίσης το να νιώθετε ασφάλεια με τον σύντροφο σας ώστε να χαλαρώσετε και να αφεθείτε είναι πολύ βοηθητικό.
    Εάν έχετε περαιτέρω απορίες μία επίσκεψη σε ειδικό σίγουρα θα σας βοηθήσει.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Αυτό πιθανόν να συμβαίνει γιατί μπορεί να έχετε κάποια κακιά εμπειρία στο παρελθόν και να σας φοβίζει. Όμως, μπορεί να έχει να κάνει και με τις απόψεις που σας περνούσε η οικογένειά σας πίσω από το σεξ και την απόλαυση. Για παράδειγμα, μπορεί να σας έλεγαν ότι το σεξ είναι αμαρτία, ή να σας συμβούλευαν να προσέχετε και αυτό να σας προκαλούσε φόβο κ.α.
    Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μέσα σας κάποια εσωτερική σύγκρουση γύρω από το σεξ, η οποία πρέπει να λυθεί.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.