Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 30/08/2024

Καλησπέρα, έχω διαταραχή πανικού εδώ και πολλά χρόνια και παίρνω σεροξάτ 40mg την ημέρα εδώ και 12 χρόνια. Τα τελευταία χρόνια είχα καιρό να πάθω κάποια κρίση πανικού, αλλά φέτος το καλοκαίρι έκανα κάτι σαν υποτροπή και με έχει ρίξει πάρα πολύ, γιατί παίρνω και την αγωγή και κάνω και ψυχοθεραπεία παράλληλα. Αυτό σημαίνει ότι δεν με πιάνουν πια τα χάπια; Ότι είμαι χειρότερα από πριν και πρέπει να πάρω πιο βαριά φάρμακα;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Προφανώς χρειάζεται αλλαγή της αγωγής. Δεν ειναι απαραίτητο ότι θα είναι πιο βαριά η αγωγή, αλλά απλώς διαφορετική.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καταλαβαίνω πόσο απογοητευτικό και ανησυχητικό μπορεί να είναι να αισθάνεσαι ότι, παρά την αγωγή και την ψυχοθεραπεία, αντιμετωπίζεις ξανά τα συμπτώματα της διαταραχής πανικού. Είναι φυσικό να αναρωτιέσαι αν η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι πλέον αποτελεσματική ή αν χρειάζεται κάποια αλλαγή.

    Αρχικά, είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι η υποτροπή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η αγωγή σου έχει πάψει να είναι αποτελεσματική ή ότι η κατάστασή σου έχει επιδεινωθεί. Η διαταραχή πανικού, όπως και άλλες αγχώδεις διαταραχές, μπορεί να παρουσιάσει κύματα έντασης και ύφεσης, ακόμα και όταν λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή και παρακολουθείς ψυχοθεραπεία. Η ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτρώτσιος Δημήτρης

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής CBT

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα, καταλαβαίνω πόσο δύσκολη και απογοητευτική μπορεί να είναι η κατάσταση που περιγράφεις. Δεν είσαι μόνος σε αυτό—πολλοί άνθρωποι με διαταραχή πανικού περνούν από περιόδους βελτίωσης και υποτροπής, ακόμα και όταν λαμβάνουν αγωγή και κάνουν ψυχοθεραπεία. Η υποτροπή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα φάρμακα δεν «πιάνουν» πια ή ότι είσαι χειρότερα από πριν. Είναι πολύ σημαντικό να μιλήσεις με τον θεράποντα ιατρό σου σχετικά με αυτό που βιώνεις. Μπορεί να χρειάζεται αναπροσαρμογή της θεραπείας, είτε μέσω αλλαγής της δόσης, είτε μέσω συνδυασμού με άλλα φάρμακα ή ακόμα και αλλαγής του θεραπευτικού πλάνου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Παρόλο που η φαρμακευτική αγωγή και η ψυχοθεραπεία συνδυάζονται για τη βελτίωση των συμπτωμάτων, ίσως να μην είναι για πάντα αποτελεσματική, και να χρειαστεί η ανάγκη για αναθεώρηση της φαρμακευτικής θεραπείας, ειδικά αν η τρέχουσα θεραπεία δεν αποδίδει τα αναμενόμενα αποτελέσματα.
    Εάν διαπιστώνετε ότι η αγωγή δεν είναι πλέον αποτελεσματική, θα σας συνιστούσα να μιλήσετε με τον ψυχίατρο σας για να αξιολογήσετε την πορεία της θεραπεία σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.