• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 05/07/2024

Έντονη θλίψη και αρνητικές σκέψεις για τη σχέση λόγω απόστασης σπουδών

Είμαι εδώ και ενα μήνα που έχω έντονη θλίψη, και δεν μπορώ να περάσω καλα καο να απολαύσω την στιγμή. Σκέφτομαι συνεχώς έντονα αρνητικά, και κυρίως σκέφτομαι αρνητικά για την σχέση μου , φοβάμαι ότι θα χάσω συναισθήματα , θα χωρίσουμε. Δεν θέλω να τα σκέφτομαι αυτά αλλά όσο και να προσπαθώ και καταβάλω μεγάλη προσπάθεια δεν σταματάει το μυαλό μου. Δε θέλω να χάσω τον σύντροφο μου από την ζωή μου είμαστε μαζί περίπου δυο χρόνια, αλλά γιατί συνεχώς σκέφτομαι καο νιωθω έτσι. Το τελευταίο εξάμηνο είμαστε από απόσταση λόγω σπουδών, όποτε σκέφτομαι ότι αυτό εχει δυσκολέψει τα πράγματα. Αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, δεν μπορώ να λειτουργήσω καθολου δεν μπορώ να φάω , νιωθω συνέχεια αδυναμία, άγχος και ανησυχία.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας. Υπάρχουν πολλές απαντήσεις ανάλογα με την προσωπικότητα και τα βιώματα του καθενός. Το πρόβλημα μπορεί να αφορά την ποιότητα της σχέσης συνδυαστικά με την αλλαγή που προέκυψε. Επίσης, καλό θα ήταν να αναρωτηθείτε αν αυτές οι σκέψεις υπήρχαν και πριν την απόσταση. Φαίνεται σαν να έχετε μπει ήδη στην συναισθηματική κατάσταση του χωρισμού προκαταβολικά. Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας σας δίνει την δυνατότητα να κατανοήσετε αυτό τον φόβο και να εντοπίσετε από που πηγάζει.

    Καλτσούνη Χαρά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Γεια σας! Ο φόβος και η αγωνία για το μέλλον είναι μεγάλη και αυτό διότι η ανθρωπότητα θέλει να ελέγχει και να ασφαλίζει τις καταστάσεις, όμως η ροή της εξέλιξης μιας σχέσης βιώνεται μόνο μέσα στο παρόν. Σε περίπτωση που κάτι σας έχει κουράσει, καθίστε σε αυτόν τον άξονα και εξαντλήστε όλες τις εναλλακτικές και αυτό διότι η αληθινή σχέση χρειάζεται αγώνα καθημερινά. Παράλληλα με αυτόν τον τρόπο -και σε περίπτωση που έχει αλλάξει όντως κάτι μέσα σας συναισθηματικά-θα έχετε τουλάχιστον προσπαθήσει από μεριάς σας με ό,τι καλύτερο είχατε να δώσετε. Φυσικά it takes two to tango. Οι συνθήκες και οι καταστάσεις της ζωής, έχουν ζορίσει αρκετά, οπότε,... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να βρίσκεστε σε αυτήν την κατάσταση, όπου η θλίψη και οι αρνητικές σκέψεις κυριαρχούν στο μυαλό σας. Είναι φυσιολογικό να ανησυχείτε για τη σχέση σας όταν είστε μακριά λόγω σπουδών, αλλά ο συναισθηματικός αυτός φόβος και η έντονη ανησυχία δείχνουν ότι η θλίψη σου επηρεάζει σημαντικά την καθημερινότητά σας και τη σχέση σας. Οι συναισθηματικές αναταράξεις και οι συνεχείς αρνητικές σκέψεις μπορούν να σας καταναλώσουν και να κάνουν ακόμα πιο δύσκολο για εσάς να απολαμβάνετε τις καλές στιγμές ή να αντιμετωπίζετε τις προκλήσεις της καθημερινότητας. Η απόσταση λόγω σπουδών μπορεί να προσθέτει πίεση στη σχέση, αλλά είνα... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι αυτά τα συναισθήματα είναι κοινά και μπορούν να αντιμετωπιστούν με τη σωστή βοήθεια και υποστήριξη.
    Πιθανοί Παράγοντες
    Η απόσταση λόγω σπουδών μπορεί σίγουρα να συμβάλλει σε αυτά τα συναισθήματα. Η έλλειψη φυσικής παρουσίας και οι μειωμένες ευκαιρίες για άμεση επικοινωνία μπορεί να προκαλέσουν άγχος και ανασφάλεια.
    Η έντονη θλίψη, το άγχος, η ανησυχία και η έλλειψη όρεξης είναι συμπτώματα που μπορεί να υποδεικνύουν ότι περνάτε μια περίοδο κατάθλιψης ή έντονου άγχους. Αυτά τα συμπτώματα μπορούν να επηρεάσουν τη σκέψη σας και να σας κάνουν να εστιάζετε σε αρνητικές σκέψεις για τη σχέση σας και το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Πιθανώς το διάστημα που είστε σε απόσταση με τον σύντροφό σας να έχει πυροδοτήσει την έντονη θλίψη που νιώθετε καθώς και τις αρνητικές σκέψεις. Θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Μιλήστε με ψυχίατρο γιατί έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.