• Depression
  • Submitted on 29/05/2024

Παίρνω αντικαταθλιπτικά και έχω ναυτία, εμετούς και τρέμουλο - τι να κάνω;

Εδώ και τρία χρόνια παίρνω αντικαταθλιπτικά.Οχι μόνο δε με βοηθούν αλλά τις τελευταίες μέρες παρουσιάζω ναυτία και αναγουλες και το μόνο που βγάζω είναι γαστρικά υγρά. Αυτό το έχω ξαναπάθει στα 17 όταν πήγαινα να δώσω εξετάσεις.Καθε πρωί εμετός με γαστρικά υγρά .Μάλιστα χθες το βράδυ που το έπαθα έκανα συνέχεια εμετούς.Επισης παρουσίασα τρέμουλο στο σώμα ,έντονο πόνο σωματικό . Αναιβασα και 37.1 .Τώρα είναι απυρετη αλλά το στομάχι συνεχίζει να με ενοχλεί. Το έπαθα και άλλη φορά πριν ένα χρόνο. Νοιωθω το στομάχι μου μια μπάλα φουσκωμένη . .Ανησυχώ πάρα πολύ γιατί είμαι εντελώς μόνη και αυτές οι κρίσεις με βρίσκουν χωρίς κανένα να μπορει να με συνδράμει. Ευχαριστώ

6 specialists answered

  • Τα φάρμακα μόνα τους δεν φτάνουν χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Είναι ασυνήθιστο μετά από 3 χρόνια τα αντικαταθλιπτικά να έχουν τέτοιες παρενέργειες. Πολύ πιθανόν να είναι κάποια γαστρεντερίτιδα η γαστρίτιδα. Επισκεφτείτε κάποιον ειδικό αν επιμένουν τα συμπτώματα

    Liotiri Sophia

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Katerini

  • Μιλήστε με το ψυχίατρο σας κι ίσως σε γαστρεντερολόγο, για να ελέγξετε το στομάχι σας

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Θα πρέπει να συζητήσετε με τον γιατρό σας για τα αντικαταθλιπτικά που λαμβάνετε διότι μπορεί να σας ταιριάζει κάποιος άλλος συνδυασμός. Παράλληλα θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Εδώ και τρία χρόνια παίρνετε αντικαταθλιπτικά και φαίνεται ότι παρουσιάζετε σοβαρές παρενέργειες. Αντί να βλέπετε βελτίωση, αναφέρετε ναυτία και αναγούλες που καταλήγουν σε συχνό εμετό γαστρικών υγρών. Οι τελευταίες ημέρες ήταν ιδιαίτερα δύσκολες με έντονο τρέμουλο και σωματικό πόνο, ενώ παρατηρήσατε αύξηση της θερμοκρασίας σας στους 37.1 βαθμούς. Η ανησυχία σας επιδεινώνεται περισσότερο, δεδομένης της μοναξιάς που αισθάνεστε.
    Η συνεχής εμφάνιση αυτών των συμπτωμάτων έχει σοβαρό αντίκτυπο στην καθημερινή σας ζωή, προκαλώντας σας αισθήματα απομόνωσης και ανησυχία για την υγεία σας. Η αναγνώριση της ανάγκης σας για υποστήριξη είναι σημαντικ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας,

    Θα μπορούσατε να συμβουλευτείτε το γιατρό σας σχετικά με την αγωγή που παίρνετε και τα συμπτώματα που εμφανίζετε τις τελευταίες μέρες.
    Καταλαβαίνω την ανησυχία σας και πώς το να είστε μόνη αυτό το διάστημα μπορεί να συμβάλει ακόμα περισσότερο σε αυτό. Θα σας πρότεινα να αναζητήσετε ψυχοθεραπεία συμπληρωματικά με την αγωγή του γιατρού, άλλωστε ο συνδυασμός αυτών έχει τα καλύτερα αποτελέσματα. Επιπλέον, η θεραπεία θα σας παρέχει ένα πλαίσιο στήριξης και κατανόησης, που ίσως να χρειάζεστε αυτή τη στιγμή. Μαζί, θα μπορέσετε να συζητήσετε αυτά που σας απασχολούν αυτό το διάστημα και ίσως με αυτόν τον τρόπο να υποχωρήσο
    ... Read more

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Larissa

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.