Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/07/2024

Πως να βρω ψυχολόγο ειδικό στη Δυσπροσαρμοστική ονειροπόληση στην Ελλάδα;

Πως μπορώ να βρω ψυχολόγο που να ειδικεύεται στη Δυσπροσαρμοστική ονειροπόληση? Φοβάμαι ότι αν πάω σε έναν τυχαίο ψυχολόγο μπορεί να μην έχει ασχοληθεί καθόλου με αυτό και να μην έχει εμπειρία στο πως να το χειριστεί.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Κοιτάξτε το maladaptive daydreaming γίνεται παθολογικό μονάχα όταν σας δημιουργεί δυσλειτουργία στις καθημερινές σας ενασχολήσεις με αποτέλεσμα να επηρεάζει σημαντικά τις ψυχικές σας λειτουργίες. Οι φαντασιώσεις και οι ονειροπολήσεις, συνήθως έχουν κοινό παρονομαστή. Θα σας συμβούλευα να δοκιμάσετε κάποιον ψυχολόγο και να του εξηγήσετε την κατάσταση. Με λίγα λόγια, μην καταδικάζετε μιαν κατάσταση πριν καν λάβει χώρα.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εκτιμώ ότι οι ψυχοδυναμικοί/ψυχαναλυτικοί ψυχολόγοι θα έχουν τη δυνατότητα να το προσεγγίσουν.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Πρώτα και κύρια, είναι σημαντικό να εξερευνήσετε τις ανάγκες και τα συμπτώματά σας, ώστε να μπορέσετε να αναγνωρίσετε τη φύση της Δυσπροσαρμοστικής ονειροπόλησης.
    Κατά την επικοινωνία με ψυχολόγους, ζητήστε λεπτομέρειες σχετικά με την εμπειρία τους και τις περιπτώσεις που έχουν χειριστεί παρόμοια με τη δική σας.
    Επίσης, είναι καλό να εξετάσετε κριτικές και συστάσεις από προηγούμενους θεραπευόμενους που έχουν λάβει τις υπηρεσίες τους.
    Με βάση αυτές τις πληροφορίες, μπορείτε να επιλέξετε τον κατάλληλο ψυχολόγο, λαμβάνοντας υπόψη την ανάλυση και την εμπειρία του στον συγκεκριμένο τομέα.
    Προετοιμαστείτε για την πρώτη σας συνεδρία,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.