• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 19/06/2024

Νιώθω αναστάτωση στο στομάχι και νιώθω ότι θα λιποθυμήσω ταχυπαλμια και εδώ και τρεις μέρες κάνω πράσινα κακά

5 ειδικοί απάντησαν

  • Κάτι φάγατε και σας πείραξε αν δυνεχιζετε το προβλημα δείτε ένα παθολόγο, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να σχετίζονται με διάφορες αιτίες και είναι σημαντικό να τα εξετάσει ένας ιατρός για να αποκλείσει σοβαρές καταστάσεις. Η ταχυπαλμία, η αίσθηση αναστάτωσης στο στομάχι και το αίσθημα ότι θα λιποθυμήσετε μπορεί να προκληθούν από άγχος ή κρίσεις πανικού. Αυτές οι καταστάσεις μπορούν να προκαλέσουν σωματικές αντιδράσεις, όπως γρήγορη καρδιακή συχνότητα και δυσφορία στο στομάχι. Το άγχος και το στρες μπορεί επίσης να επηρεάσουν το πεπτικό σύστημα, οδηγώντας σε αλλαγές στις κενώσεις.

    Η αλλαγή στο χρώμα των κοπράνων σε πράσινο μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Μερικές από τις συνηθέστερες αιτίες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με τον παθολόγο σας, αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό ίσως πρέπει να πάτε σε ψυχίατρο γιατί έχετε πολύ άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αναστάτωση στο στομάχι που συνοδεύεται από ταχυπαλμία και αίσθηση ζαλάδας είναι συνήθως ενδείξεις ενός υποκείμενου ζητήματος, που μπορεί να σχετίζεται είτε με σωματικά είτε με ψυχολογικά αίτια.
    Η σχέση μεταξύ ταχυπαλμίας και ζάλης μπορεί να αποδοθεί σε διάφορους παράγοντες όπως άγχος η στρες.
    Θα σας συνιστούσα να εξεταστείτε από έναν επαγγελματία υγείας για να εντοπιστεί η ακριβής αιτία και να προταθούν κατάλληλα μέτρα θεραπείας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας, μπορείτε να επισκεφθείτε ως προς το παθολογικό κομμάτι, αρχικά έναν καλό γαστρεντερολόγο-ηπατολόγο, δίνοντάς του το ιστορικό σας και περιγράφοντας αυτά τα συμπτώματα. Έπειτα, σε περίπτωση που δε βρεθεί κάτι παθολογικό (κάτι το οποίο σας το εύχομαι), μπορείτε σε επόμενο στάδιο, να δοκιμάσετε το κομμάτι της ψυχοθεραπείας, ως λύση στην αντανάκλαση ζητημάτων του συναισθηματικού σώματος, πράγματα τα οποία συνήθως "σκάνε" στο γαστρεντερικό σύστημα το γνωστό σε όλους ηλιακό πλέγμα. Καλή συνέχεια.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.