• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/07/2024

Φοβάμαι τις ταχυκαρδίες από το ζολοφτ λόγω αγχώδους διαταραχής και κατάθλιψης

Kαλησπερα σας. Πάσχω πολλά χρόνια από αγχώδη διαταραχη και κατάθλιψη έχω πάρει λαντοζ και ζαναξ. Μου έδωσαν ζολοφτ αλλά μου έκανε τρομερές ταχυκαρδίες στον ύπνο μέχρι και 200 παλμούς το έκοψα . Έχω πάθει καρδιοφοβια λόγω φαρμακων που λένε ότι κάνουν παράσταση QT διαστήματος της καρδιάς και ειδικα το λαντοζ δε περνώ τίποτα μόνο ζαναξ αλλά είμαι σε πολύ άσχημη άσχημη κατάσταση. Φοβάμαι

5 ειδικοί απάντησαν

  • Για όποια σωματική ενόχληση έχετε, θα την επικοινωνείτε με τον γιατρό που σας συνταγογράφησε την φαρμακευτική αγωγή. Παράλληλα, θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ που περνάτε αυτή τη δύσκολη κατάσταση. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι ο φόβος και η ανησυχία σας είναι απολύτως φυσιολογικά, ειδικά όταν υπάρχουν ανησυχίες για την υγεία και τις παρενέργειες των φαρμάκων. Είναι απαραίτητο να επικοινωνήσετε άμεσα με τον ψυχίατρο ή τον γιατρό σας. Εξηγήστε του τα συμπτώματα και τις ανησυχίες σας, ειδικά για τις ταχυκαρδίες και την καρδιοφοβία. Θα μπορούσατε να συζητήσετε να επανεξεταστεί η φαρμακευτική σας αγωγή. Μπορεί να υπάρχουν άλλες επιλογές φαρμάκων που δεν έχουν τις ίδιες παρενέργειες για εσάς. Θα μπορούσατε επίσης να ρωτήστε τον γιατρό σας για πιθανές εξετάσεις που θα μ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας,

    Έχετε δοκιμάσει ψυχοθεραπεία; Για να δείτε βελτίωση με τα φάρμακα, είναι απαραίτητο να συνδυάσετε τη φαρμακευτική αγωγή με την ψυχοθεραπεία.

    Με εκτίμηση,

    Άννα Ντελαγκία.
    Κλινική Ψυχολόγος.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Σεξολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με ψυχίατρο για το ιστορικό σας, υπάρχουν κι ειδικά DNA test για να δείτε ποιο φάρμακο σας ταιριάζει καλύτερα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Η χρόνια αντιμετώπιση της αγχώδους διαταραχής και της κατάθλιψης είναι πολύπλοκη και απαιτητική διαδικασία. Η λήψη φαρμακευτικών θεραπειών, συχνά προτείνεται για την ανακούφιση των συμπτωμάτων. Ωστόσο, όπως έχετε βιώσει, η αντιμετώπιση με φάρμακα μπορεί να συνοδεύεται από παρενέργειες.
    Η τρέχουσα κατάσταση σας, χωρίς τη χρήση φαρμάκων πλην του Ζαναξ, έχει οδηγήσει σε χειροτέρευση της ψυχολογικής κατάστασης και σε έντονη ανησυχία για την υγεία σας.
    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη, μέσο ψυχοθεραπείας, για την αντιμετώπιση της φοβίας και της αγχώδους διαταραχής ώστε να βελτιώσετε τη συνολική σας υγεία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.