• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 18/06/2024

Γεια σας. Είμαι 23 χρόνων κοπέλα 1.68 στο ύψος και ζυγίζω 152 κιλά. Θα ήθελα να μου πείτε τι θα μπορούσα να κάνω να χάσω κιλά. Έχω δοκιμάσει πολλές δίαιτες στο παρελθόν με διατροφολόγους αλλά συνεχίζω να παρατάω τις διατροφές λόγω συναισθηματικής υπεφαγειας. Έχω απελπιστεί. Ότι και να κάνω χάνω κάποια κιλά και τα ξανά βάζω. Δεν μπορώ να κάνω και χειρουργείο λόγω κάποιων ψυχολογικών διαταραχών. Μου έχει κοπεί και η περιοδος απο αυτό τα 4 τελευταία χρόνια που έβαλα τα κιλά. Τι θα μπορούσα να κάνω;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας . Μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος διαφορετικός από την σωστή διατροφή και την άσκηση. Χρειάζεται πειθαρχία. Δεν ξέρω εάν σας παρακολουθεί κάποιος σύμβουλος ψυχικής υγείας, εάν όχι πιστεύω ότι καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον, θα σας βοηθήσει. Αξίζει γιατί είστε νέος άνθρωπος.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Να συνεχισετε την προσπαθεια με ψυχολογο και διαιτολογο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Να μην τα παρατάτε, να μην απογοητευεστε και να συνεχίσετε την προσπάθεια σας με κάποιον ειδικό.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περιγράφετε. Είναι σημαντικό να προσεγγίσετε το θέμα ολιστικά, συνδυάζοντας διατροφή, ψυχολογική υποστήριξη και αλλαγές στον τρόπο ζωής. Ακολουθούν ορισμένες προτάσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν:
    Ψυχολογική Υποστήριξη

    Συμβουλευτείτε έναν Ψυχολόγο: Η συναισθηματική υπερφαγία συνήθως συνδέεται με ψυχολογικά ζητήματα. Ένας ειδικός μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα συναισθηματικά αίτια της υπερφαγίας και να βρείτε υγιείς τρόπους αντιμετώπισης.
    Θεραπεία Συμπεριφοράς: Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία (CBT) είναι αποτελεσματική στην αντιμετώπιση των διατροφικών διαταραχών
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί