• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 25/06/2024

καληπερα! ο γιος μου (28 χρονων) εχει βαριας μορφης αυτισμο (90%), οταν ηταν μικρος ειχε κολλημα να μαζευει τα σκουπιδια και να τα κρυβει σε διαφορες γωνιες του σπιτιου, πλεον ομως θελει να παιρνει αυτος την σακουλα και να τα πηγαινει στον καδο απορριματων της γειτονιας. Ωστοσο, το μεγαλο προβλημα ειναι οτι παιρνει και τις αλλες σακουλες που ηταν ηδη μεσα για να τις βαλει στη σειρα, αυτο μπορει να γινει καθημερινα μεχρι και 3 φορες τη μερα. Πως μπορω να του κοψω αυτη τη συνηθεια(τι φωνες του βαζω, τι του χτυπαω τα χερια, τιποτα ), περα απο το γεγονος οτι φοβαμαι μη κολλησει τιποτα ειναι και επικινδυνο, διοτι φοβαμαι μη συμβει καποιο ατυχημα στο δρομο

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν η ρουτίνα αυτή που του αρέσει και τον ευχαριστεί δηλαδή να σειροθετει πράγματα να έχει ένα λειτουργικό χαρακτήρα. Θα μπορούσατε να πάρετε κάποιος κάδους και με διαφορετικό χρώμα και να τα ξανά με την ανακύκλωση στο σπίτι. Έτσι τα σκουπίδια θα μαζεύονται σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και δεν θα χρειαστεί να το κάνετε κάθε μέρα. Καλό θα ήταν με βάζετε ενδιαφέροντα του και πράγματα που του αρέσουν να χρησιμοποιήσετε αυτα στην σειροθερηση ή αλλιώς ταξινόμηση ώστε να αφήσει την εμμονή με τα σκουπίδια. Ειναι κάτι που θα πάρει αρκετό χρονικό διάστημα ώστε να το κατακτήσει

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • καλησπέρα σας. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν για ένα διάστημα αποσύρετε τελείως τις σακούλες που είναι για πέταγμα στον κάδο, έτσι ώστε ακόμα και να ψάξει, να μη μπορεί να βρει τι να πετάξει. όμως αντί αυτό να προσθέσετε μια νέα δραστηριότητα που πιθανώς θα εμπεριέχει σακούλες και τοποθέτηση πραγμάτων που όμως με εικόνες θα δείχνετε ότι αυτή η σακούλα είναι για αποθήκευση στο ντουλάπι, ή να βάλει κάποια φρούτα σε σακούλα που χρειάζεται να τοποθετηθεί στο ψυγείο. Θα ήταν διευκολυντικό να αναρωτηθούμε τι θα μπορούσε να είναι αυτό που τον κινητοποιεί κατά το πέταγμα των σκουπιδιών στον κάδο; Η πράξη του πετάγματος, η τοποθέτηση πραγμάτων σε σακούλα... Διάβασε περισσότερα

    Καλλιόπη Γκούμα - Λογοθεραπεία & Ειδική Αγωγή

    Λογοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με τον ειδικό ψυχικής υγείας που τον παρακολουθεί να βρείτε μία λύση που ταιριάζει στον ασθενή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός