• General topics
  • Submitted on 09/09/2024

Όταν ακούω ένα μωρό να κλαίει μου προκαλεί απίστευτη δυσφορία και σύγχυση με αποτέλεσμα να βάζω και εγώ τα κλάματα και να φρικαρω. Νιώθω πως στο μέλλον αυτή η κατάσταση θα με εμποδίσει από το να γίνω μαμα καθώς δεν θα μπορώ να το διαχειριστώ.

7 specialists answered

  • Στο θέμα που περιγράφετε θα βρίσκαμε πολλά σημεία να διερευνηθούν σε περίπτωση που θέλετε να δουλέψετε με τον εαυτό σας ψυχοθεραπευτικά. Ανασφάλειες, διαχείριση συναισθημάτων, φοβίες, έλλειψη ψυχραιμίας, τραυματικές εμπειρίες παρελθόντος ... είναι ζητήματα στα οποία μας παραπέμπει η αναστάτωση που αναφέρετε.

    Θεοδοσιάδου Εύα

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Αυτό που περιγράφετε είναι κατανοητό και μπορεί να είναι πολύ δύσκολο να το αντιμετωπίσετε. Η αντίδρασή σας στο κλάμα ενός μωρού μπορεί να προκαλεί άγχος και αναστάτωση, κάτι που είναι σημαντικό να εξεταστεί περαιτέρω, ειδικά αν σκέφτεστε το μέλλον σας ως γονέας.
    Είναι δυνατόν ότι η αντίδρασή σας σχετίζεται με προσωπικές ή συναισθηματικές ανησυχίες. Το κλάμα ενός μωρού μπορεί να προκαλέσει συναισθηματική ένταση και αναστάτωση, ιδιαίτερα αν είστε ευαίσθητοι σε συναισθηματικά ερεθίσματα.
    Προσπαθήστε να εντοπίσετε αν υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι ή φοβίες που προκαλούν αυτή την αντίδραση. Μερικές φορές, ανασφάλειες σχετικά με τη γονική ικ
    ... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Είναι πιθανό, το κλάμα του μωρού, να σας ξυπνάει υποσυνείδητα κάποια παλαιότερη τραυματική εμπειρία και να συνδέεστε με εκείνο το συναίσθημα αυτόματα. Θα χρειαστεί να το δουλέψετε με κάποιον ειδικό ώστε να μπορέσει να ξεπεραστεί σε όποιο βαθμό γίνεται

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Κατανοώ ότι το να ακούτε ένα μωρό να κλαίει σας προκαλεί έντονα συναισθήματα και δυσφορία. Είναι φυσικό να αισθάνεστε ανησυχία για το πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει τις μελλοντικές σας επιθυμίες, όπως το να γίνετε μητέρα. Η αντίδραση σας στο κλάμα του μωρού μπορεί να σχετίζεται με διάφορους παράγοντες. Ενδέχεται να προέρχεται από προηγούμενες εμπειρίες ή από ευαισθησία σε συγκεκριμένους ήχους ή καταστάσεις. Το κλάμα ενός μωρού είναι ένα πολύ έντονο ερέθισμα που μπορεί να προκαλέσει συναισθηματική φόρτιση και στρες, ιδιαίτερα αν έχετε γενικά υψηλά επίπεδα άγχους ή ευαισθησία στους ήχους. Είναι σημαντικό να εξετάσετε την πηγή της δυσφορίας σας κα... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Αυτή η αντίδραση προέρχεται συχνά από την αίσθηση της αδυναμίας να κατανοήσουμε ή να ανακουφίσουμε την αιτία του κλάματος, γεγονός που μπορεί να επηρεάσει συναισθηματικά και ψυχολογικά τους μελλοντικούς γονείς.
    Αυτή η αντίδραση προκαλεί προβληματισμούς σχετικά με την ικανότητά τους να διαχειριστούν την πίεση και την ευθύνη ως γονέας.
    Με την κατάλληλη υποστήριξη από ειδικό ψυχικής υγείας θα μπορέσετε να ανακαλύψετε ποιες ασυνείδητες διεργασίες υπάρχουν και σας προξενούν αυτή την δυσφορία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Είναι πολύ φυσικό να νιώθεις έτσι και δεν είσαι η μόνη. Πολλοί άνθρωποι, ακόμα και με έντονο μητρικό ένστικτο, βιώνουν ανάλογα συναισθήματα όταν ακούν ένα μωρό να κλαίει.
    Πολλές γυναίκες έχουν βιώσει παρόμοια συναισθήματα και έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και να γίνουν υπέροχες μητέρες.
    Αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη υποστήριξη, μην διστάσεις να απευθυνθείς σε έναν ειδικό.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Koukaki

  • Γεια σας. Το κλάμα ενός μωρού για κάποιο λόγο πυροδοτεί έντονες αντιδράσεις και συναισθήματα μέσα σας, σε σημείο που σας κάνει να αναρωτιέστε αν θα μπορέσετε να γίνετε μαμά, αν αυτή η κατάσταση θα σας επιτρέψει να ανταποκριθείτε στον μητρικό σας ρόλο κάποια στιγμή στο μέλλον.

    Μακάρι να μπορούσα να σας δώσω μία λύση από αυτό το μήνυμα. Προσπαθήτε να εστιάσετε μέσα σας και να αναρωτηθείτε τον λόγο για τον οποίο καταλήγετε να αντιδράτε με αυτόν τον τρόπο. Εναλλακτικά θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να έρθετε σε πληρέστερη επαφή με τα συναισθήματά σας και να βρείτε τις απαντήσεις που ζητάτε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθε
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.