• General topics
  • Submitted on 09/09/2024

Καλησπέρα σας πριν 5 μισή μήνες είχα ένα έντονο σύμπτωμα το βράδυ μετά από αρχή χαπιών ζολοτριν 25 το πρωί μετά το βράδυ με έπιασε πίεση στο κεφάλι σαν να βγαίνει μούδιασμα τσυμπηματα πρόσωπο κεφάλι χέρια έμειναν τα τσυμπηματα και το μούδιασμα για 6 ώρες αργότερα τις άλλες μέρες είχα μόνο μούδιασμα και μετά ζάλη εδώ και 5 μηνες πήγα νευρολόγο με είπα να κάνω μαγνητική χωρίς σκιαγραφικό γιατί αν έχω κάτι θα φανεί έκανα ήταν καθαρή δεν είχε κάτι πήγα και σε άλλον νευρολόγο κλινικά και μαγνητική με είπε δεν έχω κάτι γίνεται αυτές οι καθημερινές ζαλες και η πιέσεις στο μέτωπο να είναι ψυχοσωματικά ;

4 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Η περιγραφή των συμπτωμάτων σας—πίεση στο κεφάλι, μούδιασμα, τσιμπήματα, και ζάλη—είναι ενδεχομένως πολύ αγχωτική και ενοχλητική. Από την περιγραφή σας, φαίνεται ότι έχετε υποβληθεί σε εξετάσεις για να αποκλειστούν οργανικές αιτίες, και τα αποτελέσματα των εξετάσεων δεν έδειξαν κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ναι, είναι πολύ πιθανό ότι τα συμπτώματα που περιγράφετε να σχετίζονται με το άγχος και την ψυχολογική πίεση. Το άγχος μπορεί να προκαλέσει ή να επιδεινώσει φυσικά συμπτώματα, όπως πίεση στο κεφάλι, ζάλη, μούδιασμα και τσιμπήματα. Τα ψυχοσωματικά συμπτώματα είναι πολύ συνηθισμένα και μπορούν να επηρεάσουν διάφορες σωματικές λειτου... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η πίεση στο κεφάλι, τα μουδιάσματα, η ζάλη και η γενική αίσθηση πίεσης, μπορεί να είναι πολύ ανησυχητικά, ειδικά όταν δεν φαίνεται να υπάρχει οργανική αιτία από τις εξετάσεις που έχετε κάνει. Η μαγνητική τομογραφία που πραγματοποιήσατε, καθώς και οι κλινικές εξετάσεις που σας έκαναν οι νευρολόγοι, δεν έδειξαν οργανικά προβλήματα, γεγονός που είναι ενθαρρυντικό. Οι ψυχοσωματικές αντιδράσεις, όπου το άγχος ή οι συναισθηματικές καταστάσεις προκαλούν σωματικά συμπτώματα, είναι συχνές και μπορούν να προκαλέσουν ή να εντείνουν τα συμπτώματα που περιγράφετε. Το άγχος μπορεί να εκδηλωθεί με ποικίλους... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα,
    Τα συμπτώματα που αναφέρεται ίσως να σχετίζονται με ψυχοσωματικά αίτια, αναδεικνύοντας έτσι τη πολύπλοκη σχέση μεταξύ της ψυχολογίας και των σωματικών συμπτωμάτων.
    Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να διαχειριστήτε αυτήν την κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Γεια σας! Προς μεγάλη λύπη παρατηρώ, ότι δίδονται φαρμακευτικές αγωγές υποτίθεται με βάση κάποια συγκεκριμένη ΔΙΑΓΝΩΣΗ από Ψυχίατρο, όπου εν τέλει η κατεύθυνση του ατόμου που λαμβάνει αγωγή τις περισσότερες φορές, καταλήγει να κινείται σε τελείως διαφορετικά μονοπάτια. Επίσης μια αγωγή από μόνη της εάν δεν συνοδεύεται παράλληλα με ψυχοθερπαεία είναι μισό έργο. Άσε που λαμβάνει ορισμένα συμπτώματα και όχι τα ΑΙΤΙΑ. Επομένως πως να τοποθετηθούμε και εμείς οι ψυχολόγοι-σύμβουλοι ψυχικής υγείας πάνω σε αυτό και τι να πρωτο-απαντήσουμε; Συλλογιστείτε πάνω σε αυτό και ερευνήστε το, πραγματικά σας το γράφω από καρδιάς. Είμαι στη διάθεσή σας σχετικά ... Read more

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.