• Fracture
  • Submitted on 27/07/2024

Τι να κάνω για εξάρθρωση και μερική ρήξη συνδέσμου στο μεσαίο δάχτυλο;

Γεια σας. Στις 1 Ιουνίου το βράδυ, μετά από πτώση, έπαθα εξάρθρωση στην μεσαία άρθρωση του μεσαίου (3ου) δακτύλου. Σχημάτισε ορθή γωνία, γυρίζοντας προς τον δείκτη. Τρομαγμένη, βλέποντας το, το έσπρωξα στη θέση του μόνη μου. Στο νοσοκομείο μετά από ακτινογραφία και αφού δεν είχα κάταγμα, μου είπαν να το δέσω μαζί με τον παράμεσο για 20 ημέρες. Αφού δεν ξεπρηζόταν, πονούσε, ήταν μελανιασμένο και μουδιασμένο και δεν λύγιζε ούτε τέντωνε σωστά, πήγα σε ορθοπεδικό μετά από 6 ημέρες, μου σύστησε νάρθηκα. Ούτε έτσι υποχώρησε το πρήξιμο, η δυσκαμψία, ο πόνος κ.λ.π. και έκανα μαγνητική. Έδειξε βαθμό οιδήματος στα πλαίσια πιθανής μερικής ρήξης του κερκιδικού πλαγίου συνδέσμου της μετακαρπιοφαλαγγικής άρθρωσης του 3ου δακτύλου. Τώρα, μετά από 5 φυσιοθεραπείες, είναι στην ίδια κατάσταση, έχοντας υποχωρήσει λίγο μόνο το μούδιασμα και το πρήξιμο, αλλά έχει αυξηθεί ο πόνος και το δάκτυλο δεν ανοίγει (τεντώνει) να έρθει σε ευθεία θέση, ούτε κλείνει σωστά. Μένει κρεμασμένο από την μεσαία άρθρωση προς τα κάτω. Όταν βάλω για λίγη ώρα τον νάρθηκα, ισιώνει λίγο. Μπορεί να επανέλθει; τι θα μου προτείνατε να κάνω;

3 specialists answered

  • Να μιλήσετε με ορθοπαιδικό ή ορθοπαιδική κλινική που εξιδικεύεται σε άκρα χείρα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Συνήθως τα εξαρθρήματα των δακτύλων αφήνουν υπολλειπομενα πρηξιματα κ δυσκαμψια για αρκετό καιρο.
    Η συντριπτική πλειοψηφία "επανέρχεται" συνήθως όμως όχι πλήρως και απόλυτα , παρ όλα αυτά χωρίς να προκαλεί σημαντικά λειτουργικά ενοχλήματα
    Αν ωστόσο έχετε προβλήματα κινητικότητας και λειτουργίας τόσο καιρό μετά, καλό είναι να σας επανεξετασει κάποιος ορθοπαιδικός

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Η γνωμάτευση της μαγνητικής δεν "κολλάει' καλά μ΄αυτά που λέτε. Αν ήταν σε ορθή γωνία το δάκτυλο το μόνο που βρήκαν είναι "πιθανή" και μάλιστα "μερική" ρήξη του κερκιδικού πλαγίου συνδέσμου ; Κανονικά πρέπει να έχει ραγεί ο πλάγιος σύνδεσμος, να έχει πάθε ζημιά το κάτω (παλαμιαίο) μέρος της άρθρωσης ή/και μέρος του εκτείνοντας τένοντα. Το πρώτο που χρειάζεται είναι διάγνωση και μετά θεραπεία που μπορεί να είναι φυσικοθεραπεία ή ακόμα και χειρουργείο. Δύσκολα όμως το δάκτυλο θα ανακτήσει 100% της λειτουργικότητας του.

    Τσατσαρώνης Χρίστος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.