• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 27/07/2024

Τι να κάνω για εξάρθρωση και μερική ρήξη συνδέσμου στο μεσαίο δάχτυλο;

Γεια σας. Στις 1 Ιουνίου το βράδυ, μετά από πτώση, έπαθα εξάρθρωση στην μεσαία άρθρωση του μεσαίου (3ου) δακτύλου. Σχημάτισε ορθή γωνία, γυρίζοντας προς τον δείκτη. Τρομαγμένη, βλέποντας το, το έσπρωξα στη θέση του μόνη μου. Στο νοσοκομείο μετά από ακτινογραφία και αφού δεν είχα κάταγμα, μου είπαν να το δέσω μαζί με τον παράμεσο για 20 ημέρες. Αφού δεν ξεπρηζόταν, πονούσε, ήταν μελανιασμένο και μουδιασμένο και δεν λύγιζε ούτε τέντωνε σωστά, πήγα σε ορθοπεδικό μετά από 6 ημέρες, μου σύστησε νάρθηκα. Ούτε έτσι υποχώρησε το πρήξιμο, η δυσκαμψία, ο πόνος κ.λ.π. και έκανα μαγνητική. Έδειξε βαθμό οιδήματος στα πλαίσια πιθανής μερικής ρήξης του κερκιδικού πλαγίου συνδέσμου της μετακαρπιοφαλαγγικής άρθρωσης του 3ου δακτύλου. Τώρα, μετά από 5 φυσιοθεραπείες, είναι στην ίδια κατάσταση, έχοντας υποχωρήσει λίγο μόνο το μούδιασμα και το πρήξιμο, αλλά έχει αυξηθεί ο πόνος και το δάκτυλο δεν ανοίγει (τεντώνει) να έρθει σε ευθεία θέση, ούτε κλείνει σωστά. Μένει κρεμασμένο από την μεσαία άρθρωση προς τα κάτω. Όταν βάλω για λίγη ώρα τον νάρθηκα, ισιώνει λίγο. Μπορεί να επανέλθει; τι θα μου προτείνατε να κάνω;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Να μιλήσετε με ορθοπαιδικό ή ορθοπαιδική κλινική που εξιδικεύεται σε άκρα χείρα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως τα εξαρθρήματα των δακτύλων αφήνουν υπολλειπομενα πρηξιματα κ δυσκαμψια για αρκετό καιρο.
    Η συντριπτική πλειοψηφία "επανέρχεται" συνήθως όμως όχι πλήρως και απόλυτα , παρ όλα αυτά χωρίς να προκαλεί σημαντικά λειτουργικά ενοχλήματα
    Αν ωστόσο έχετε προβλήματα κινητικότητας και λειτουργίας τόσο καιρό μετά, καλό είναι να σας επανεξετασει κάποιος ορθοπαιδικός

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η γνωμάτευση της μαγνητικής δεν "κολλάει' καλά μ΄αυτά που λέτε. Αν ήταν σε ορθή γωνία το δάκτυλο το μόνο που βρήκαν είναι "πιθανή" και μάλιστα "μερική" ρήξη του κερκιδικού πλαγίου συνδέσμου ; Κανονικά πρέπει να έχει ραγεί ο πλάγιος σύνδεσμος, να έχει πάθε ζημιά το κάτω (παλαμιαίο) μέρος της άρθρωσης ή/και μέρος του εκτείνοντας τένοντα. Το πρώτο που χρειάζεται είναι διάγνωση και μετά θεραπεία που μπορεί να είναι φυσικοθεραπεία ή ακόμα και χειρουργείο. Δύσκολα όμως το δάκτυλο θα ανακτήσει 100% της λειτουργικότητας του.

    Τσατσαρώνης Χρίστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.