• Diet and nutrition
  • Submitted on 07/07/2024

γεια σας, θα ηθελα παρακαλώ να ρωτησω το συμπληρωμα κουρκουμινη&πιπερινη ειναι οντως καλο για τον οργανισμο μας?

6 specialists answered

  • Ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται να έχει ποικιλία θρεπτικών συστατικών και τροφίμων. Δοκιμάστε το κ εάν σας ταιριάζει το κρατάτε.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Η κουρκουμίνη και η πιπερίνη, είτε μεμονωμένα είτε σε συνδυασμό, φέρουν υποσχόμενες ιδιότητες για την υγεία μας, σύμφωνα με διάφορες επιστημονικές έρευνες.
    Κουρκουμίνη:
    Ισχυρή αντιφλεγμονώδης δράση: Μπορεί να βοηθήσει σε φλεγμονώδεις καταστάσεις όπως η αρθρίτιδα, ο πόνος στις αρθρώσεις και οι πεπτικές διαταραχές.
    Αντιοξειδωτική δράση: Προστατεύει τα κύτταρα από βλάβες που προκαλούν οι ελεύθερες ρίζες, μειώνοντας τον κίνδυνο χρόνιων ασθενειών.
    Νευροπροστατευτική δράση: Μπορεί να βελτιώσει τη γνωστική λειτουργία και την υγεία του εγκεφάλου.
    Αντικαρκινική δράση: Μελέτες δείχνουν ότι η κουρκουμίνη μπορεί να αναστείλει την ανάπ
    ... Read more

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Drama

  • Είναι ένα πολύ σημαντικό σημπληρωμα διατροφής για τον οργανισμό, τόσο για τις αντιοξειδωτικές όσο και για τις αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες του. Πάντα μετά από σύσταση του γιατρού σας μπορείτε να το λαμβάνετε ή σκόνη κουρκουμά μπορείτε να την ενσωματώνετε μέσα στα φαγητά σας πχ στο κρέας, στο κοτόπουλο, στις φακές ή και σε άλλα μαγειρευτά φαγητά.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας,
    Πράγματι θεωρείται μια ουσία με εξαιρετικές δράσεις στον ανθρώπινο οργανισμό, κυρίως γνωστή για τις αντιφλεγμονώδεις και αντιοξειδωτικές της δράσεις.

    Στη πράξη είναι δύσκολη η απορρόφηση από τον οργανισμό της ποσότητας κουρκουμίνης που περιέχουν τα περισσότερα σκευάσματα. Επίσης, προσοχή στα επιπλέον συστατικά που περιέχονται στο συμπλήρωμα, διότι ίσως είναι σάκχαρα ή χρωστικές που οδηγούν περαιτέρω σε φλεγμονή.

    Σε καμία περίπτωση τα συμπληρώματα δεν υποκαθιστούν μια ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή. Ο κουρκουμάς μπορεί να χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση σε ροφήματα, σούπες, dressing για σαλάτες, για
    ... Read more

    Papavasiliou Georgia

    Dietitian - Nutritionist

    Platia Mavili

  • Αχρειαστο χωρις αρκετες ερευνες που να υποδηλωνουν σημαντικα ευεργετικά αποτελεσματα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας, ναι έχω δει κάποιες φορές κάποια αξιοσημείωτα αποτελέσματα από την χρήση των εν λόγω σκευασμάτων ενώ ταυτόχρονα έχουν δημοσιευθεί και έρευνες που να πιστοποιούν την θετική τους επίδραση.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.