• Anxiety and Stress
  • Submitted on 05/07/2024

Έχω άγχος πολύ για μικροπραγματα για απλά γεγονότα δεν ξέρω πως να το διαχειριστω

4 specialists answered

  • Γεια σας!! Το μέγεθος ορισμένων καταστάσεων μπορεί να φαίνεται μικρό αλλά μέσα μας να είναι ογκώδες για κάποιο λόγο. Ανακαλύψτε τα αίτια, μόνο μέσα από τη διαδρομή της ψυχοθεραπείας και ας υπάρχει φόβος γι' αυτό. Ειλικρινά ο λόγος που το στηρίζω είναι καθαρά για να μπορέσει κανείς να αποκτήσει τη δική του συνείδηση, αισθήματα, επιλογές και ψυχή. Ζούμε σε ένα περιβάλλον που ειλικρινά παλεύουμε με κανονικό πόλεμο για να ανήκουν σε εμάς αυτά που προανέφερα (αυτονόητα και κανονικά) και όχι σε άλλους (γονείς, περιβάλλον, κοινωνία, εργοδοσία, σύντροφοι, φίλοι κ.ο.κ.). Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Κατανοώ ότι το άγχος που βιώνετε μπορεί να είναι έντονο και να επηρεάζει την καθημερινότητά σας, ακόμη και σε απλά γεγονότα. Το άγχος είναι μια φυσιολογική αντίδραση του σώματος σε στρεσογόνες καταστάσεις, αλλά όταν γίνεται υπερβολικό, μπορεί να δυσκολεύει την καθημερινή λειτουργία. Αρχικά, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι δεν είστε μόνος σε αυτή την εμπειρία. Πολλοί άνθρωποι αισθάνονται άγχος και υπάρχουν πολλές στρατηγικές που μπορούν να σας βοηθήσουν να το διαχειριστείτε. Συγκεκριμένα η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας προσφέρει συγκεκριμένες στρατηγικές και εργαλεία για τη διαχείριση του άγχους. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να αναπτ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Το άγχος είναι μια φυσιολογική σωματική και ψυχική αντίδραση σε μια απειλή ή σε ένα αίτημα για την αντιμετώπιση απαιτητικών καταστάσεων. Αν θελετε ακούστε το, νιώστε το, επιτρέψτε το να υπάρχει χωρίς να το κρίνετε. Θα δείτε ισως απο που προέρχεται. Για να το διαχειριστείτε κάντε ψυχοθεραπεία, άθληση, yoga, βαθιές αναπνοές-εκπνοές, μοιρατείτε το με φίλους που σας νιώθουν και σας ακούν, σταματείστε να κάνετε παράλογες σκέψεις, γιατί το αγχος προέρχεται απο τον παραλογο τροπο σκέψης.

    Τελιορίδου Βαλασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Προσωποκεντρική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kifisia

  • Θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να μάθετε να το διαχειρίζεστε ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.