• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/07/2024

Γιατί νιώθω εξαρτημένη από τον σύντροφό μου όταν φεύγω για διακοπές;

Πρόκειται να φύγω για διακοπές με τους γονεις μου. Είμαι 17 ετών και έχω σχέση εδώ και πολλά χρόνια. Δυστυχώς με τους γονεις μου δεν έχω καλές σχέσεις αλλά για φέτος λόγω το ότι είμαι ανήλικη αναγκαστικά τους ακολουθώ στις διακοπές. Το πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι για το πως θα είμαι εγώ και ο σύντροφός μου όταν θα φύγω. Θέλω να ξέρω τι κάνει και που είναι αλλιώς με πιανει ταραχη. Γιατί είμαι τόσο εξαρτημένη από εκείνον? Εάν δεν είμαι μαζί του νιώθω πως δεν με γεμίζει τίποτα

3 ειδικοί απάντησαν

  • Το ότι θα πάτε διακοπές ξεχωριστά από τον σύντροφό σας δεν σημαίνει ότι θα κινδυνεύσει η σχέση σας εάν αυτή έχει καλές βάσεις. Ωστόσο θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να διερευνήσετε τα συναισθήματα σας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Η σχέση σας με τον σύντροφό σας φαίνεται να σας προσφέρει μεγάλη συναισθηματική υποστήριξη και ασφάλεια, γι' αυτό και η προοπτική της απόστασης από αυτόν σας προκαλεί άγχος και φόβο.
    Είναι φυσικό να ανησυχείτε για το πώς θα διαχειριστείτε αυτή την απόσταση, ιδιαίτερα όταν νιώθετε τόσο κοντά. Ωστόσο, αξίζει να δείτε τη δυναμική αυτής της σχέσης και το πώς μπορεί να επηρεάζει την αυτονομία σας και την αυτοπεποίθηση σας.
    Η αίσθηση κενού που βιώνετε χωρίς την παρουσία του συντρόφου σας υποδηλώνει την ανάγκη να αναπτύξετε ισχυρότερα εσωτερικά αποθέματα και αυτοπεποίθηση.
    Ίσως αυτή η εμπειρία σας προσφέρει μια ευκαιρία ενδυνάμωσης κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η εξάρτηση που νιώθετε από τον σύντροφό σας είναι κάτι που πολλοί άνθρωποι έχουν βιώσει σε διάφορα στάδια της ζωής τους, ειδικά κατά την εφηβεία. Σε αυτήν την ηλικία, οι σχέσεις μπορεί να είναι ιδιαίτερα έντονες και να παίζουν μεγάλο ρόλο στην ταυτότητα και την ευημερία μας. Για να διαχειριστείτε αυτήν την εξάρτηση και να βρείτε μια υγιέστερη ισορροπία, μπορείτε να δοκιμάσετε να αναγνωρίσετε τους φόβους και τις τυχόν ανασφάλειές σας. Είναι ένα κομμάτι αρκετά δύσκολο οπότε θα σας πρότεινα σαν επόμενο βήμα να σκεφτείτε το ενδεχόμενο του να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο για να εξερευνήσετε σε βάθος τα συναισθήματά σας και να αναπτύξετε στρατηγικές γ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.