• Διάφραγμα μύτης
  • Υποβλήθηκε 14/05/2024

έχω στραβό διάφραγμα και μεγάλες κόγχες, είναι απαραίτητο το χειρουργείο; Μπορεί να επηρεάσει μια μελλοντική εγκυμοσύνη;

4 ειδικοί απάντησαν

  • ναι μπορει να επηρεασει μια τυχον εγκυμοσυνη

    Ξανθόπουλος Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πανόραμα

  • Απαραίτητο είναι αν σας προκαλεί δυσκολία στην αναπνοή από τη μύτη ή / και ιγμορίτιδες (για βελτίωση της ποιότητας ζωής σας σε αυτές τις περιπτώσεις) ή απνοιες στον ύπνο (γιατί εδώ δεν είναι θέμα μόνο ποιότητας ζωής, αλλά γιατί από τις απνοιες κινδυνεύετε να πάθετε πολλά άλλα προβλήματα υγείας). Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όχι μόνο θα αναπνέετε αρκετά χειρότερα από τη μύτη από ο,τι τώρα, αλλά και λίγα θα είναι αυτά που θα μπορούν να γίνουν τότε για ανακούφιση, γιατί πολλά φάρμακα που θα βοηθούσαν δεν επιτρέπονται κατά την εγκυμοσύνη. Πρόσφατα χειρουργησα μια ασθενή που υπέφερε τόσο από την αναπνοή από τη μύτη αλλά και από συνεχείς ωτιτιδ... Διάβασε περισσότερα

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Είναι καλύτερα να γίνει ενδοσκόπηση από ΩΡΛ και να συζητηθούν οι προσδοκίες από ένα ενδεχόμενο χειρουργείο. Δεν θα επηρεάσει μια μελλοντική εγκυμοσύνη.

    Καρκάνης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ναι φυσικά , το κέντρο μας θα μπορούσε να σας βοηθήσει με λέιζερ και με Υπερηχο !

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι