• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 14/08/2024

Καλησπέρα, η πρώτη σεξουαλική επαφή μου ήταν μετά από αρκετή ώρα προκαταρκτικών και δεν ένιωσα ακριβώς πόνο αλλά πίεση. Αίμα υπήρχε στο προφυλακτικό και ελάχιστο κατά την ούρηση. Την επόμενη μέρα που ξανά έγινε, χωρίς πολύ προετοιμασία ήταν αρκετά έντονο, καθώς ήθελε να τελειώσει αυτή τη φορά, αλλά δεν είχα αίμα. Την επόμενη μέρα είχα πολύ αίμα κατα την ούρηση και με πονάει η κοιλιά κάτω δεξιά. Είναι ανησυχητικό; και πόσο θα διαρκέσει το αίμα;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση αυτή μπορεί να σε έχει ανησυχήσει. Το αίμα μετά την πρώτη σεξουαλική επαφή είναι αρκετά κοινό, καθώς μπορεί να προκληθεί από τη ρήξη του παρθενικού υμένα ή από μικροτραυματισμούς στον κόλπο. Ωστόσο, το γεγονός ότι έχεις συνεχές αιμορραγικό επεισόδιο και πόνο στην κοιλιά είναι κάτι που πρέπει να αξιολογηθεί. Παρόλο που το αίμα μετά την πρώτη σεξουαλική επαφή μπορεί να είναι φυσιολογικό, η παρουσία συνεχούς αιμορραγίας και πόνου πρέπει να αξιολογηθεί από έναν ειδικό. Μην διστάσεις να αναζητήσεις ιατρική βοήθεια για να διασφαλίσεις την υγεία σου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Η πρώτη σεξουαλική επαφή συχνά προκαλεί μια ποικιλία συναισθημάτων και σωματικών αντιδράσεων, καθώς απαιτεί χρόνο και προετοιμασία για να επιτευχθεί μια άνετη διαδικασία την οποία βοηθούν και τα προκαταρκτικά.
    Η παρουσία αίματος μπορεί να προκύψει από την ρήξη του παρθενικού υμένα κάτι που είναι σύνηθες.
    Η εμφάνιση αίματος όμως, κατά την ούρηση την επόμενη ημέρα, σε συνδυασμό με πόνο στην κοιλιά κάτω δεξιά, ίσως είναι ανησυχητικό και θα ήταν καλό να εξεταστούν οι πιθανές αιτίες αυτών των συμπτωμάτων.
    Θα σας συνιστούσα να παρακολουθήσετε την κατάσταση και εάν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν θα χρειαστεί να ζητήσετε την γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας, ως προς το παθολογικό κομμάτι, θα χρειαστεί να σας το απαντήσει ένας αρμόδιος γυναικολόγος. Ως προς το ψυχολογικό κομμάτι, γενικότερα, καλό είναι να υπάρχει η επιθυμία γι' αυτήν την πράξη και να αποφεύγεται η καταναγκαστική συμπεριφορά πάνω σε αυτό. Εξάλλου αυτό χρειάζεται επικοινωνία ανάμεσα και στα δύο μέρη. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Μιλήστε με το γυναικολόγο σας να σας κατευθύνει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.