• Οσφυαλγία
  • Υποβλήθηκε 09/09/2024

Καλησπέρα. Η μαγνητική οσφυϊκής μοίρας σπονδυλικής στήλης με λίγα λόγια γράφει τα παρακάτω και θα ήθελα την βοήθεια σας. Τύπου 2 εκφυλιστικές αλλοιώσεις κατά Modic παρατηρούνται εκατέρωθεν των επιφυσιακων πλακών στο 04-05 διάστημα με συνοδό ανωμαλία της παρυφής αυτών και ανάδειξη προσθιοπλάγιων υπετροφικών ρυγχών. Μικρή εστία λιπώδους σύστασης στο 01 σπονδυλικό σώμα. Εκφύλιση - αφυδάτωση των μεσοσπονδυλίων δίσκων στα δύο κατώτερα μεσοσπονδύλια διαστήματα. 04-05 μεσοσπονδυλίου διαστήματος παρατηρείται σύμπλεγμα οστεόφυτου-δισκοκήλης σε κεντρική εντόπιση προκαλώντας πιεστικό εντυπωμα στην κεντρική περιφέρεια του μηνιγγικου σάκου. Συνυπάρχει διαπλάτυνση του δίσκου οπισθοπλαγια και πλέον έκδηλα δεξιά οπισθοπλαγια - δεξιά ενδοτρηματικα. 05-Ι1 παρατηρείται κυκλοτερης διαπλάτυνσης του δίσκου με βαθμό πιεστικών φαινομένων στην πρόσθια περιφέρεια του μηνιγγικου σάκου. Συνυπάρχει υπερτροφία των αποφυσιακων αρθρώσεων , ελάττωση του εύρους των τρηματων και βαθμός πιεστικών φαινομένων επί των 05 νωτιαιων ριζών. Αν χρειάζεται χειρουργείο μπορεί παρακαλώ να αναλάβει κάποιος? Επίσης επειδή έχω κεντρική κήλη και έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο να θεραπευτεί ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό? Ευχαριστώ πολύ και αναμένω τις απαντήσεις σας!

3 ειδικοί απάντησαν

  • Πρώτα πρέπει να εξαντλήσετε τα περιθώρια αποκατάστασης και φυσικοθεραπείας και μετά ίσως δείτε το ενδεχόμενο χειρουργείο

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Το αν χρειάζεται χειρουργείο εκτιμάται από το γιατρό που θα δει τις εξετάσεις σας κ κυρίως που θα σας εξετάσει κλινικά.
    Αν χρειάζεται επέμβαση , μικρή σημασία έχει αν η κηλη είναι κεντρική ή όχι.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΜΗ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΑΡΧΙΚΑ

    Αλεξόπουλος Αλέξιος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αχαρνές

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.