• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 18/09/2024

Σε τι αριθμό κρεατινίνης αρχίζει αιμοκάθαρση σε νεφρική ανεπάρκεια στα 68?

Καλησπέρα η μητέρα μου είναι 68 ετών 160 70 Κιλα Κάνει καθετεριασμο..να αποβάλλει ούρα.. Και έχει της είπαν νεφρική ανεπαρκεία.. Και κάνει όλο και διάφορες εξετάσεις.. Με κρεατινη πήγε 2.3 Έκοψε τελείως τώρα κρέατα και πρωτεϊνες ζωικού λευκόματος και αλατια.. Της είπαν μην πίνει πολύ νερό..μην κάνει Κατακράτηση αλλά είναι λίγο ανορθόδοξο Καθώς αφυδάτωμενος οργανισμός ειναι αναμενόμενο..να ανέβει η κρεατινη..σωστά??? Σε τι νούμερα κάποιος ασθενής αρχίζει την αιμοκαθαρση?? Της είπαν να κάνει τώρα εξέταση κάλιο νάτριο ηλεκτρολύτες.. Επίσης περνει χάπι για πίεση.. Αιματοκρίτη έχει 32

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας ,δεν μου γράφετε την ουρία της. Η μητέρα σας είναι προτελικο στάδιο (δηλαδή 4ο στάδιο )από τα 5 στάδια που έχει η νεφρική ανεπάρκεια.Εχει νεφρική λειτουργία περίπου 25% γι αυτό σας ζητήσανε έλεγχο ηλεκτρολυτων Καλίου και Νατρίου που διαταρασονται στο προτελικο στάδιο. Δεν μου γράφετε τι χάπι περνει για την πίεση και γιατί καθετηριαζετε για ούρηση. Δεν γνωρίζω γενικά το ιστορικό της. Όπως και ο αιματοκρίτη της που είναι χαμηλός είναι λόγω της προχωρημένης νεφρικής ανεπάρκεια. Χρειάζεστε οποιαδήποτε Νεφρολογο και άμεσα. Είστε πολύ κοντά στην αιμοκάθαρση και δεν έχει σχέση μόνο με νούμερα. Επίσης πρέπει να κάνει υπέρηχο νεφρών και ... Διάβασε περισσότερα

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

  • Το νερό δεν κάνει πάντα καλό, ιδίως σε ασθενείς που δεν μπορούν να το διαχειριστούν. Να ακολουθήσετε τις οδηγίες του Νεφρολόγου σας.

    Σταυρουλόπουλος Αριστείδης

    Νεφρολόγος

    Μοσχάτο

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.