• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 18/07/2024

Μπορεί η αιματουρία με πήγμα σε καπνιστή 52 ετών να οφείλεται σε πέτρες ή κύστες νεφρού;

Καλημέρα. Ο άντρας μου 52 ετων και καπνιστής εμφάνισε ένα επεισόδιο ανώδυνες αιματουριας με πηγμα. Την ίδια μέρα πήγαμε στο νοσοκομείο κι έκανε υπέρηχο ο οποίος ήταν καθαρος κι εν συνεχεία αξονική η οποία ήταν καθαρή και μόνο έδειξε κάτι μικρές πετρες στο νεφρο και μικρές φλοικες κύστεως στο νεφρό. Ο γιατρός στο νοσοκομείο θεωρεί πως οι ως τωρα εξετασεις είναι πολύ καλές αλλά θα κάνουμε και κυστεοσκοπηση. Επαναλάβατε τον υπέρηχο και σε ιδιώτη γιατρό Ο οποίος μας είπε σχεδόν τα ίδια. Αρχικα πως αν ήταν κάτι μεγάλο η ύποπτο θα φαινόταν στις δύο εξετασεις και πως η κυστεοσκοπηση πρέπει να γίνει αλλά δεν είναι επείγουσα. Ο δεύτερος γιατρος μας είπε πως από την εμπειρία του θεωρεί πως δεν είναι κάτι παρόλα αυτά συστήνει κυστεοσκοπηση την οποία θα κάνουμε. Υπάρχει περίπτωση το αιμα να προήλθε από πετρες η από κύστεως στον νεφρό? Και να είναι κάτι απλό? Αν όντως ήταν κάτι σοβαρό θα απεικονιζοταν στις δύο εξετασεις? Επίσης ως πληροφορία είναι ότι μετά από κάθε σεξουαλικη επαφη νιώθει έντονο τσούξιμο για 1,2 λεπτά.

2 ειδικοί απάντησαν

  • ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΑΤΟΥΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΧΘΕΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ Η ΕΞΩΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΦΟΥ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΑΙΜΑΤΟΥΡΙΑΣ

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας, την κυστεοσκοπηση πρέπει να την κάνετε για να αποκλείσετε την κακοήθειας αν είναι στην έναρξη, ναι μπορεί να είναι από λίθους επίσης δεν μου γράφετε αν είναι μακροσκοπική ή μικροσκοπική δηλαδή βλέπετε αίμα κόκκινο στα ούρα ή φαίνεται μόνο στην Γενική ούρων. Μπορεί να είναι και από προστάτη που συνάδει και με το τσούξιμο μετά ή κατά την διάρκεια της σεξουαλικης επαφής.
    Καλά αποτελέσματα.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.