• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Submitted on 18/07/2024

Μπορεί η αιματουρία με πήγμα σε καπνιστή 52 ετών να οφείλεται σε πέτρες ή κύστες νεφρού;

Καλημέρα. Ο άντρας μου 52 ετων και καπνιστής εμφάνισε ένα επεισόδιο ανώδυνες αιματουριας με πηγμα. Την ίδια μέρα πήγαμε στο νοσοκομείο κι έκανε υπέρηχο ο οποίος ήταν καθαρος κι εν συνεχεία αξονική η οποία ήταν καθαρή και μόνο έδειξε κάτι μικρές πετρες στο νεφρο και μικρές φλοικες κύστεως στο νεφρό. Ο γιατρός στο νοσοκομείο θεωρεί πως οι ως τωρα εξετασεις είναι πολύ καλές αλλά θα κάνουμε και κυστεοσκοπηση. Επαναλάβατε τον υπέρηχο και σε ιδιώτη γιατρό Ο οποίος μας είπε σχεδόν τα ίδια. Αρχικα πως αν ήταν κάτι μεγάλο η ύποπτο θα φαινόταν στις δύο εξετασεις και πως η κυστεοσκοπηση πρέπει να γίνει αλλά δεν είναι επείγουσα. Ο δεύτερος γιατρος μας είπε πως από την εμπειρία του θεωρεί πως δεν είναι κάτι παρόλα αυτά συστήνει κυστεοσκοπηση την οποία θα κάνουμε. Υπάρχει περίπτωση το αιμα να προήλθε από πετρες η από κύστεως στον νεφρό? Και να είναι κάτι απλό? Αν όντως ήταν κάτι σοβαρό θα απεικονιζοταν στις δύο εξετασεις? Επίσης ως πληροφορία είναι ότι μετά από κάθε σεξουαλικη επαφη νιώθει έντονο τσούξιμο για 1,2 λεπτά.

2 specialists answered

  • ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΑΤΟΥΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΧΘΕΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ Η ΕΞΩΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΦΟΥ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΑΙΜΑΤΟΥΡΙΑΣ

    Papadogiannakis Apostolos

    Nephrologist

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα σας, την κυστεοσκοπηση πρέπει να την κάνετε για να αποκλείσετε την κακοήθειας αν είναι στην έναρξη, ναι μπορεί να είναι από λίθους επίσης δεν μου γράφετε αν είναι μακροσκοπική ή μικροσκοπική δηλαδή βλέπετε αίμα κόκκινο στα ούρα ή φαίνεται μόνο στην Γενική ούρων. Μπορεί να είναι και από προστάτη που συνάδει και με το τσούξιμο μετά ή κατά την διάρκεια της σεξουαλικης επαφής.
    Καλά αποτελέσματα.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Nephrologist

    Cholargos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.