Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 11/09/2024

Καλησπέρα σας. Πριν δύο εβδομάδες μέσα στο βράδυ ένιωσα να παθαίνω έντονες αρρυθμίες και ταχυπαλμια. Είχα ρηγος, ιδρώτα, νόμιζα ότι θα πάθω έμφραγμα, φοβόμουν να κοιμηθώ για να μην πάθω κάτι στον ύπνο μου. Είχα έτοιμο το κινητό μου να καλέσω ασθενοφόρο αν δεν περνούσε σύντομα. Μετά από 15 λεπτά περίπου ηρέμησα και μετά από αρκετή ώρα κοιμήθηκα. Την επόμενη μέρα σε κάποια άκυρη στιγμή είχα πάλι δύσπνοια και ταχυπαλμια αλλά κράτησε λιγότερο. Ενημέρωσα κάποιους δικούς μου ότι δεν νιώθω καλά σε περίπτωση που γίνει κάτι. Αγχώνομαι μήπως πάθω κάποιο καρδιακό και σκέφτηκα να κλείσω ραντεβού σε καρδιολόγο. Ωστόσο τις επόμενες μέρες ήταν όλα φυσιολογικα και το άφησα. Χθες όμως ήμουν στο πανεπιστήμιο και διάβαζα και όταν έκανα διάλειμμα, άρχισαν πάλι οι αρρυθμίες, η καρδιά μου σε κάποια φάση χτύπησε πολύ δυνατά, άρχισα να αναπνέω γρήγορα και να τρέχουν δάκρυα ανεξέλεγκτα. Μετά φοβήθηκα γιατί σκεφτόμουν ότι θα πάθω καρδιακό μέσα στο πανεπιστήμιο και τι θα γίνει μετά. Αυτό κράτησε πολύ λιγότερο, γύρω στα 5 λεπτά. Σήμερα έκλεισα ραντεβού σε καρδιολόγο. Η ψυχολόγος μου πιστεύει ότι είναι κρίσεις πανικού αλλά εγώ φοβάμαι μήπως είναι κάτι καρδιακό.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Καλό θα ήταν να ελέγξετε τον θυρεοειδή σας σε κάποιον ενδοκρινολόγο ώστε να αποκλειστεί και αυτό το βιολογικό αίτιο.

    Παππά Βαΐα
    Ψυχολόγος

    Παππά Βαΐα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Από αυτά που περιγράφετε, είναι πολύ κατανοητό να ανησυχείτε, ειδικά όταν έχετε βιώσει έντονα συμπτώματα όπως αρρυθμίες, ταχυκαρδία, και δύσπνοια. Ο φόβος για καρδιολογικά προβλήματα, όπως και οι κρίσεις πανικού, μπορεί να προκαλέσει έντονα συναισθηματικά και σωματικά συμπτώματα.
    Εφόσον έχετε ήδη κλείσει ραντεβού με τον καρδιολόγο, είναι σημαντικό να προχωρήσετε σε μια πλήρη καρδιολογική αξιολόγηση. Ο καρδιολόγος θα μπορέσει να εξετάσει αν υπάρχουν οργανικά προβλήματα με την καρδιά σας και να σας δώσει μια σαφή εικόνα της κατάστασης της καρδιοαγγειακής σας υγείας.
    Εφόσον η ψυχολόγος σας πιστεύει ότι τα συμπτώματα μπορεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Πρώτα αποκελείουμετις ρογανικές παθήσεις, καλή ώρα το καρδιακό, και μετά εξηγούμε τα συμπτώματα βάση ψυχολογίας. Μοιάζει με κρίση πανικού, θα μπορούσε να ήταν και ενα γενικότερο άγχος υγεία. Αυτό θέλει διερεύνηση από τον ειδικό που εμπιστεύεστε και φυσικά κατάλληλη θεραπεία!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • 99% είναι ψυχολογικό το θέμα.πρωτον είσαι πολύ μικρός-ή για καρδιά και δεύτερον μετά από τόσα περιστατικά αν ήταν καρδιά θα το είχες πάθει ήδη το περιστατικο

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Είναι σημαντικό που λαμβάνετε ψυχοθεραπευτική βοήθεια προκειμένου να βοηθηθείτε με το άγχος. Κρατείστε υπόψη ότι ένα κύριο γνώρισμα των κρίσεων πανικού που τις διαχωρίζει από τις κρίσεις άγχους είναι η αίσθηση ότι πεθαίνουμε / παθαίνουμε καρδιακή προσβολή ή χάνουμε τα λογικά μας, γεγονός που επιδεινώνει τα συμπτώματα άγχους. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σημαντικό να εφαρμόσετε στρατηγικές διαχείρισης του άγχους που έχετε συζητήσει στη θεραπεία σας. Η επίσκεψη στον καρδιολόγο θα σας βοηθήσει να ξεδιαλύνετε τις αμφιβολίες σας για τη φύση των συμπτωμάτων σας.

    Σημ: Οι απαντήσεις βασίζονται σε ερευνητικά και βιβλιογραφικά δεδομένα και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Νομίζω κι εγώ πως μάλλον είναι κρίσεις λόγω έντονου άγχους, μιλήστε με ψυχίατρο να σας συμβουλέψει θεραπευτικά!!

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.