• Κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου
  • Υποβλήθηκε 24/07/2024

Πώς να αποφύγω την επέμβαση για κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου και να συνεχίσω την άθληση;

Καλησπέρα σας. Έχω ένα θέμα με την μέση μου βασικα μετά από πολύ τρέξιμο και εξετάσεις ( μαγνητική τομογραφία) κατάλαβαμε ότι έχω κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου.πηγα σε δύο ορθοπεδικους ο ένας με έστειλε σε ρευματολογο και ο ρευματολόγος σε νευροχειρουργό που μου είπε για επέμβαση και κόστος 3500 στην μια κλινικη και 5000 στην άλλη. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να αποφύγω την επέμβαση; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος; Φυσικά δεν είμαι στην αρχική κατάσταση είμαι πολύ καλύτερα. Εννοείται συνεχίζω τις προπονήσεις με βάρη ( κάνω πολλά χρόνια) και κάπως με ανακουφίζει,το μόνο που νιώθω είναι πως κάποια πρωινά όχι όλα τσούζει κάπως έντονα την μέση μου και κάποιες φορές κάνω αναγκαστικά μια κίνηση σαν να κάνει η μέση μου ένα κρακ και πάλι με ανακουφίζει αλλιώς νοιώθω σαν να με χτυπάει ρεύμα στην μέση. Στο πόδι δεν έχω καμία ενόχληση μόνο όταν περπατάω πολύ ώρα .. Το ερώτημα μου είναι τι πρέπει να κάνω για να φύγει η κήλη, και αντικειμενικά δεν μπορεί ένας επιστήμονας να λέει σε έναν αθλούμενο σταματά να αθλησε εν έτει 2024 για να Μν σε ενοχλεί Ευχαριστώ πολύ

1 ειδικός απάντησε

  • Αν υπάρχει δισκοκήλη με ένδειξη χειρουργείου, το πρόβλημα λύνεται με χειρουργείο.
    Αν θέλετε να το αποφύγετε θα πρέπει να κάνετε κάποιες θυσίες.
    Είναι λάθος να σκέφτεστε ότι κάποιος άλλος πρέπει να βρει τρόπο να έχετε τα πάντα χωρίς να στερηθειτε κάτι.
    Φανταστείτε κάποιον να πει ότι αντικειμενικά δε μπορεί ένας επιστήμονας να λέει σε έναν ποτη να διακόψει το ποτό εν έτει 2024 για να μη χαλάσει το συκώτι του

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.