• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 04/07/2024

Αν δεν πάρω φάρμακα για κατάθλιψη, θα αναπτύξω άλλες διαταραχές;

Καλησπέρα έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη είχα ένα βαρύ καταθλιπτικό επεισόδιο χωρίς ψυχωσικά συμπτώματα Μου έχει γράψει η γιατρός ένα αντικαταθλιπτικο και ένα αντιψυχωσικο για την ιδψ που έχω και τον αυτοκτονικές ιδεασμό Εγώ δεν έχω πάρει φάρμακα εδώ και 1μιση ωστόσο μου λέει η γιατρός πως πρέπει να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία Πιάνω τον εαυτό μου να είναι καλά κάποιες φορές μέσα στην ημέρα να έχω λίγη θετική ενέργεια αλλά ως επί το πλείστον το μεγαλύτερο μέρος νιώθω άσχημα άσχημες σκέψεις ανικανότητα κλπ συμπτώματα κλασσικά κατάθλιψης Να πω πως έχω και αυξημένη όρεξη αυτό το διάστημα μεγάλη την στιγμή που τρώω όμως μεγάλες ποσότητες κατεβάζω ρολά κατηγορώ τον εαυτό μου μετά έρχονται άλλες σκέψεις και τσουπ άγχος και αποπραγματοποιηση Αν συνεχίσω να μην παίρνω φάρμακα υπάρχει περίπτωση να πάθω κάποια άλλη διαταραχή όπως διάσχιση η πολλαπλής προσωπικότητας η μανιοκατάθλιψη η οτιδήποτε ;; Να πω πως είναι το μεγαλύτερο άγχος μου αυτό ...Μην αποκτήσω κάποια διαταραχή η στην αρχή της αποπραγματοποιησης έβαλα με το νου μου τα χειρότερα

4 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Αφού όλα αυτά τα έχετε νιώσει και καταλάβει, άρα συνειδητοποιήσει, γιατί δεν δοκιμάζετε την ψυχοθεραπεία, πιστέψτε με είναι η μόνη αβλαβής απ΄ όλα τα παραπάνω που αναφέρατε. Υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πολλά άτομα που έφτασαν ως το χείλος του γκρεμού, αλλά που γύρισαν πίσω και ανέβηκαν και στην κορυφή του άλλου βουνού, βρίσκοντας τον αυτοσκοπό τους. Η παραίτηση από τη ζωή, αποτυπώνει συνήθως την μη εύρεση για ενδιαφέρον σε έναν προσωπικό αυτοσκοπό. Προσωπικά διατίθεμαι για αυτήν την εργασία με εσάς. Καλή συνέχεια και ακούστε το φως της ψυχής σας, στραφείτε σε αυτό!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ ότι βρίσκεστε σε μια πολύ δύσκολη περίοδο και οι ανησυχίες σας για την ψυχική σας υγεία είναι απολύτως φυσιολογικές. Η διάγνωση με κατάθλιψη και Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή (ΙΔΨ), μαζί με αυτοκτονικό ιδεασμό, απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα. Αρχικά, θα ήθελα να σας τονίσω τη σημασία της επικοινωνίας με τον θεράποντα ιατρό σας. Είναι κρίσιμο να ακολουθήσετε τις οδηγίες του για τη φαρμακευτική αγωγή. Τα φάρμακα που σας έχουν συνταγογραφήσει έχουν σχεδιαστεί για να βοηθήσουν στη διαχείριση των συμπτωμάτων σας και να βελτιώσουν τη γενική σας ψυχική υγεία. Η απόφαση να μην τα πάρετε μπορεί να επηρεάσει την πορεία τη... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Εφόσον σας έχει συνταγογραφήσει η γιατρός σας φαρμακευτική αγωγή, θα πρέπει να την παίρνετε. Παράλληλα ορθά σας συμβούλεψε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Ο συνδυασμός των φαρμάκων με την ψυχοθεραπεία είναι ο ιδανικός συνδυασμός. Αργότερα, με την σύμφωνη γνώμη της γιατρού, μπορεί σταδιακά να διακόψετε την φαρμακευτική αγωγή και να συνεχίσετε την ψυχοθεραπεία.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Δεν γίνεται να μείνετε χωρίς θεραπεία γιατί οι διαταραχές που ήδη έχετε θα χειροτερεύσουν πρέπει να παίρνετε τα φάρμακά σας όπως δήποτε να ξεκινήσετε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να κάνετε ψυχο εκπαίδευση του εαυτού σας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.