Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Ιγμορίτιδα
  • Υποβλήθηκε 16/08/2024

Καλησπέρα θέλω να σας κάνω μια ερώτηση γιατί άκρη δεν έχω βγάλει από γιατρό σε γιατρό ενώ έχω παίρνω αντιβιωσεις για πόνους... Τον Μάρτιο επαθα μια ιγχμοριτιδα βαριά διότι εκανα αγωγή και ξανα εκανα με άλλη αντιβίωση διότι έγινα χειρότερα... Παρόλα αυτά όμως είχα μπει στην διαδικασία να φτιάξω και κάποια δόντια γιατι ενιωθα την δεξιά μεριά περιεργα με πόνους βάρος κλπ κλπ, ο γιατρος με έβαλε να κανω μια αξονική και θα σας γράψω τα αποτελέσματα. Τα οστά της άνω γνάθου παρουσιάζουν φυσιολογική μορφολογία και οστική δοκίδωση. Στη φατνιακή ακρολοφία της άνω γνάθου παρατηρείται αρχόμενη οριζόντια φατνιολυσία και εντοπισμένη γωνιώδης φατνιολυσία σε οπίσθια δόντια. Δεν παρατηρούνται παθολογικά ευρήματα στα οστά της άνω γνάθου. Στο δεξιό ιγμόρειο άντρο παρατηρείται παχυβλεννογονίτιδα ενώ το αριστερό ιγμόρειο άντρο απεικονίζεται διαυγές. Σε αυτό λοιπόν το κείμενο μου είπε ο οδοντίατρος δεν είναι τίποτα και ο ωριλας. Μέσα σε αυτούς του 3 σχεδόν μήνες της εξετάσεις εχω κανει μια εξαγωγη του κάτω δεξιά φρονιμητη και δύο απονευρωσεις , ο ένας σε ένα τραπεζιτη κάτω δεξιά και ο άλλος πάνω δεξιά.. τόσο καιρό νιωθω την δεξιά μεριά μιυ γενικα να είναι βαριά να με πονάει που και που το αυτι μάτι τα δόντια από τηβ δεξιά μερια να τα νιωθω βαριά πρησμενα γενικα με ταλαιπωρεί αυτή η μεριά με αποκορύφωμα που βούτηξα στην θάλασσα και ποναει το αυτι ,το μάτι, η γναθος, τα ουλα, τα δόντια ότι υπάρχει από αυτή την μεριά, ξεκίνησα amoxil και νιωθω κάπως ανάλαφρη κάπως καλύτερα, τι μπορεί να είναι ολο αυτο ?? Και που μπορώ να απευθυνθώ επιτέλους με αποτέλεσμα??? Ευχαριστώ πολυ

1 ειδικός απάντησε

  • Το πιθανότερο είναι να χρειάζεται χειρουργείο ενδοσκοπικής χειρουργικής ρινός και παραρρινίων για το ιγμόρειο δεξιά που έχει παχυβλεννογονίτιδα δηλαδή στοιχεία χρόνιας παραρρινοκολπιτιδας και εφόσον τα συμπτώματα σας αφορούν την περιοχή αυτή (δηλαδή κάτω από το δεξί μάτι).

    Καρκάνης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.