• Εθισμός στο διαδίκτυο
  • Υποβλήθηκε 09/07/2024

Χρειάζομαι βοήθεια για την εξάρτηση από τα social media και την ψυχική μου υγεία;

Καλησπερα. Ειμαι 20 ετων και εδω και 2 χρονια περιπου εχω ενα θεμα με τα σοσιαλ μιντια. Δε ξερω αν χρειαζεται βοηθεια απο ειδικο ή οχι αλλα αυτο στην αρχη ξεκινησε σαν "χομπι ευχαριστησης" ας το πουμε ετσι διοτι μεσα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα εχασα ή νομιζα οτι εχασα τα παντα. Εχασα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα τη ερωτικη σχεση μου, εχασα τους φιλους μου, η οικογενεια μου ηταν "στα μαχαιρια" και υπηρχαν εντασεις με αποτελεσμα κιολας να υπαρξει χωρισμος. Τελος παντων εχασα ή νομιζα οτι εχασα τα παντα. Κλειστηκα στον εαυτο μου και μες το σπιτι μου για παρα πολυ καιρο και επειδη δεν ειχα ή νομιζα οτι δεν ειχα κανεναν, ξεκινησα να γραφω στα instagram stories το οτιδηποτε μπορει να με απασχολουσε ή και να μη με απασχολουσε, απλα και μονο το εκανα γιατι ενιωθα οτι ειχα "καποιον" να μιραστώ το οτιδηποτε θελω να συζητησω. Ειχα καποια οχι τοσο κοντινα αλλα ουτε πολυ μακρινα ατομα του κυκλου μου που τα βλεπανε αλλα εδω και 2 χρονια προφανως δεν παιρνω απαντηση σε οτι γραφω στα story και η αληθεια ειναι οτι δε πολυ αναζητω την απαντηση απο καποιον και το ενδιαφερον. Μονο και μονο που εκφραζω το οτιδηποτε εκει μεσα με γεμιζει μεχρι και σημερα εδω και 2 χρονια περιπου και σε καθημερινη βαση. Στην αρχη ξεκινησε σαν "χομπι" και μετα αυτο εξελιχθηκε διαφορετικα. Ξεκινησα να γραφω πολλες φορες μεχρι και ψευτικα πραγματα τα οποια δε συμπιπταν με την πραγματικοτητα και σιγα σιγα εκει ηταν που αρχισα να συνειδητοποιω οτι κατι συμβαινει με τον εαυτο μου. Μη πολυλογω εφτασα πλεον στο σημερα να εχω συνειδητοποιησει τι συμβαινει με τον εαυτο μου και οτι δε μου κανει καλο ολο αυτο στο εγω μου και στη καθημερινοτητα μου και θελω να το διωξω και να το αποχωριστω ολο αυτο. Αλλα δε μπορω. Εχω βρει το προβλημα εχω κανει δηλαδη την αυτοκριτικη μου και παραλληλα εχω βρει και την αιτια αναφλεξης ολου αυτου το προβληματος τουλαχιστον νομιζω οτι την εχω βρει τθν αιτια, αλλα δε μπορω να το διωξω και να το αποχωριστω οσο και να θελω.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,
    Ο εθισμός με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αρχίζει συχνά ως ένα «χόμπι ευχαρίστησης», όπως αναφέρετε, αλλά μπορεί να εξελιχθεί σε σημαντικό πρόβλημα όταν επηρεάζει τις κοινωνικές και οικογενειακές σχέσεις.
    Στην περίπτωσή σας, παρατηρούμε ότι η δραστηριότητά σας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης συνέβαλε στην απώλεια της ερωτικής σας σχέσης, των φίλων σας, και δημιούργησε εντάσεις μέσα στην οικογένειά σας, οδηγώντας σε χωρισμό. Προσπαθήσατε επί μακρόν να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα μόνοι σας, όμως οι συναισθηματικές δυσκολίες, όπως η ντροπή και ο φόβος της απόρριψης, σας εμπόδισαν να εκφράσετε τις ανησυχίες σας σε άλλους
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.