Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 10/09/2024

Είχα απροστατευτη επαφή στις 14 Ιουλίου. Κάνε σεξ τρεις φορές, αλλά δεν τελείωσε μέσα μου. Την επόμενη μέρα (μέσα σε λιγότερο από 24ωρο), πηρα το χάπι της επόμενης ημέρας. Η περίοδος μου ήρθε κανονικά από τη μια ως τις έξι Αυγούστου. Είχα μόνο μια σεξουαλικη επαφή στις έξι κι αυτή ήταν πρωκτικη. Τώρα είναι 10 Σεπτεμβρίου, κανονικά θα έπρεπε να μου έρθει περίοδος στη μία. Προφανώς, δεν έχω κάποιον φόβο εγκυμοσύνης και δεν έχω κάνει τεστ, αλλά ανησυχώ αρκετά. Ο κύκλος μου γενικώς ήταν 34 ημερών και με τις πανελλήνιες κάπως μίκρυνε. Είχα κάποιες διακυμάνσεις αλλά 3-4 ημερών πάνω ή κάτω, οχι κάτι σπουδαίο. Τον Ιούλιο επίσης πέρασα μια φάση κατά την οποία ήμουν πολύ άσχημα ψυχολογικά. Πολλή στεναχώρια. Θέλω τη γνώμη κάποιου ειδικού, καθώς δεν έχω χρήματα αυτή τη στιγμή για επίσκεψη σε γυναικολόγο κι έχω αγχωθεί.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Το χάπι της επόμενης μέρας μπορεί να προκαλέσει διαταραχές στην επόμενη περίοδο. Το άγχος θα μπορούσε επίσης να είναι παράγοντας καθυστέρησης, όπως και η έντονη στεναχώρια. Θα σας έλεγα, αφού δεν υπάρχει κίνδυνος εγκυμοσύνης, να ηρεμήσετε και θα έρθει. Και να προσέχετε την επόμενη φορά στις επαφές σας. Δεν είναι μόνο η εγκυμοσύνη, αλλά το πιο σημαντικό είναι οι ασθένειες

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα. Κατανοώ την ανησυχία σου. Αφού πήρες το χάπι της επόμενης ημέρας και είχες κανονική περίοδο τον Αύγουστο, οι πιθανότητες εγκυμοσύνης είναι πολύ μικρές. Το χάπι μπορεί να προκαλέσει διαταραχές στον κύκλο σου, και το άγχος παίζει επίσης σημαντικό ρόλο.
    Θα πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα να δεις πώς θα εξελιχθεί ο κύκλος σου και, αν συνεχιστεί η καθυστέρηση, μπορείς να κάνεις ακόμα ένα τεστ για σιγουριά. Αν τώρα οι διαταραχές συνεχιστούν, μια επίσκεψη σε γυναικολόγο θα ήταν απαραίτητη όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες.
    Ελπίζω να σε βοήθησα και να νιώσεις πιο ήρεμη.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.