• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 22/06/2024

Γιατί πονάω σε αυχένα, πλάτη, χέρια και πόδια εδώ και 3 χρόνια;

Πονάει ο αυχένας η πλάτη τα χέρια μου άκρα και τα πόδια μου συν έχω και κρίσεις πανικού μου συμβαίνει 3 χρόνια έχω κάνει γενικές αιματολογικές εξετάσεις και ακτινογραφία θώρακος και σπονδυλικής στήλης αυχένα μαγνητική και υπέρηχο καρδιάς άνω κάτω κοιλίας λαιμού καρωτίδες θυροειδή κλπ δεν βρέθηκε κάτι ευτυχώς! Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πονάω 3 χρόνια έχω λίγο αυχενικό σύνδρομο, σκολίωση και δύο σπονδύλους καθισμένους μου είχαν πει πριν τρία χρόνια! Αλλά οι εξετάσεις όλες καλές ...μόνο μυϊκός πόνος και κρίσεις πανικού

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Υπάρχουν πολλές πηγές πόνου δλδ δομές στο σώμα μας που μπορεί να προκαλούν πόνο , ανάλογα με τι φορτίσεις δέχονται και τι αντοχές έχουν.
    Μπορεί λοιπόν να υπάρχει πόνος χωρίς την παρουσία σημαντικού τραυματισμού ή παθολογίας.
    Για να καταλάβει κανείς γιατί πονάτε πρέπει να σας ακούσει,να σας εξετάσει και να δει και τις εξετάσεις σας και για να μειωθεί ή και να εξαφανίστει ο πόνος θα πρέπει να ακολουθήσετε ένα πλάνο θεραπείας. Με φαρμακευτική αγωγή πιθανόν στην αρχή φυσικοθεραπεία (αν όντως είναι μυικός η μυοσκελετικος ο πόνος) ειδικό ασκησιολόγιο,ίσως κάποια από ένεση η κάποια άλλη παρέμβαση ιατρική ώστε να φτάσετε στο τε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Πιθανώς να σωματοποιείται το άγχος. Μιλήστε με ειδικό για να πάρετε φαρμακευτική αγωγή για το άγχος και ξεκινήστε φυσικοθεραπεία με άσκηση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Επειδή το άγχος κ οι κρίσεις πανικού αν δεν προκαλούν σίγουρα επιδεινωνουν τα μυοσκελετικά άλγη, συμβουλευτείτε κάποιο νευρολογο -ψυχιατρο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.