• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 10/07/2024

Ακούω κρακ στον αυχένα και κρανίο χωρίς πόνο στις αρθρώσεις, τι μπορεί να είναι;

Καλησπέρα σας ,τελευταία ακούω πολλά κρακ από την περιοχή του αυχένα αλλά και στην περιοχή του κρανίου .Νιώθω πολύ ευαίσθητα τις αρθρώσεις αν μπορώ να το πω έτσι του κρανίου ,δηλαδή με το που ακουμπάω λίγο το κεφάλι μου κάνει κρακ κρακ .Τι μπορεί να είναι ..; Συνήθως όταν σηκώνομαι από το κραβατι,νιώθω το κεφάλι μου σαν να είναι απίστευτα πιασμένο και κάνει κρακ για να ξεπιαστει.Δεν νιώθω πόνο όμως στις αρθρώσεις

5 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανών κακός ύπνος η σφίγγεται τα δόντια σας

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας!
    Τα κρακ αυτά αποτελούν φυσιολογικούς "θόρυβους" των αρθρώσεων ή λόγω επαφής τενόντων μεταξύ τους είτε λόγω επαφής μεταξύ διαφόρων ενδοαρθρικών
    δομών. Όπως πχ ακούμε ώρες- ώρες θόρυβο από το στομάχι μας ή το έντερο.Αν δεν πονάει δεν είναι κάτι παθολογικό. Ίσως να έχει ενταθεί λόγω αυξημένης κούρασης ή άγχους κλπ.
    Αν δεν πονάτε ή δεν έχετε άλλα συμπτώματα, πάντως δεν χρειάζεται να ανησυχείτε.
    Καλή συνέχεια και αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας μπορεί να είναι κάποια κάκωση του τρίδυμου νεύρου και μάλλον επηρεάζει και το αυχενικό σύνδρομο . Άμεσα για φυσικοθεραπευτικη αξιολόγηση και αποκατάσταση για να μην προκύψει κάποια κεφαλαλγία τύπου τάσεως

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Οι ήχοι που παράγονται από τις αρθρώσεις, ειδικά όταν σε συνοδεύονται από συμπτώματα, είναι άνευ σημασίας
    Αγνοήστε το

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Σε γενικές γραμμές δεν αποτελούν κίνδυνο οι ήχοι αυτοί ειδικά εαν δε συνοδεύονται με πόνο. Μην ανησυχείτε

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.