• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 12/05/2024

Πώς να σταματήσω το βουητό στο κεφάλι λόγω αυχενικού και σπονδυλικής στήλης;

Καλησπέρα σας , είμαι 38 χρωνων και σχεδόν από τότε που με θυμαμαι εχω πρόβλημα με τον αυχενα ! Εχω ευθιασμο και φυσικά αρκετά ταλαιπωρημενο αυχενα εχω κάποιες κηλες αλλά δεν θυμαμαι που ακριβώς, τα τελευταία 2 χρόνια περίπου ταλαιπωρουμε αρκετά με την σπονδυλικη μου στήλη και αυχενα , εχω κανει φυσικοθεραπειες με την παρότρυνση του ορθοπεδικου μου συν ότι έπερνα βιταμίνες συμπλέγματος Β , εζω σταματήσει την γυμναστική διότι δουλεύω σχεδόν 11 ώρες την μέρα. Ύστερα από κάποιες από νευρώσεις και από μια ιγχμοριτιδα βαριά που πέρασα εχει ξεκινήσει ένα βουητο στο κεφαλι μου (το οποίο το ενιωθα όταν είχα πολλούς έντονους πόνους στον αυχενα ) αλλα μου περνούσε γρήγορα, αυτή την φορά μου έχει κρατήσει 2 μήνες σχεδόν συν ότι ο αυχενας είναι δυσκαμπτος, και φυσικά εχω διάφορους πονους και μουδιάσματα στην σπονδυλικη στηλη,εχω παει σε ρευματολογο κατι αυτοανοσο δεν εχω , αυριο θα παω σε νευρολογο , θελω πραγματικά να σταματήσει το βουητο. Ευχαριστώ πολυ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Ο ευθειασμος από μόνος του δεν μπορεί να δημιουργήσει μια τέτοια κλινική εικόνα χρειάζεται αποκατάσταση , ο πόνος περιμετρικά της αυχενικής μοίρας είναι πόνος προβολής που δημιουργείται από τον αυχένα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Δυστυχώς το βουητό είναι πολύ δύσκολο να περάσει.Φυσιοθεραπεία και γυμναστική βοηθούν στους πόνους

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Όλο αυτόν πιθανόν να έχει να κάνει με την κατάσταση του αυχένα σας, την κούραση και το άγχος σας κλπ. Θα έλεγα ότι θέλετε μια ολόκληρομένη αξιολόγηση - εξέταση να δούμε από ποτέ προέρχονται τα συμπτώματα για να γίνει ένα πλάνο θεραπείας αντίστοιχο.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Πολύ σωστή η επιλογή να δείτε νευρολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΚΒΟΕΣ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ.

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Αν σας είχαν βοηθήσει οι συνεδρίες φυσικοθεραπείας την πρώτη φορά, μπορείτε να δοκιμάσετε να κάνετε πάλι. Και σίγουρα πρέπει να επανεξετάσετε λίγο την ισορροπία που έχετε για το σώμα σας στην καθημερινότητα. Στα 38 σας χρόνια, με μια μικρή ευπάθεια στη σπονδυλική στήλη, με σχεδόν 60 ώρες τη βδομάδα εργασία και χωρίς γυμναστική, δεν του δίνετε και πολλά περιθώρια για να σας υποστηρίζει καλύτερα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.