• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 08/01/2024

Πόνος στον αριστερό αυχένα και κεφάλι, δυσκολία κίνησης, καθαρή μαγνητική?

Γειά σας και από μένα. Εδώ και αρκετό καιρό με ταλαιπωρεί συγκεκριμένα το αριστερό μέρος του αυχένα το οποία χτυπάει αρκετές φορές το πάνω μέρος της αριστερής ωμοπλάτης, το αριστερό μέρος του κεφαλιού και καμιά φορά χτυπάει και πίσω από το αριστερό μάτι. Επίσης είναι στιγμές που δυσκολεύομαι να γυρνάω το κεφάλι δεξιά αριστερά πάνω κάτω γτ με χτυπάει πίσω αριστερά αυχένα πολύ. Εχω βγάλει μαγνητικές σε αυχένα, αριστερό μέρος κεφαλιού και ολοκλοκληρο μέρος κεφαλιού, τα έχει δει νευρολόγος και μου ανέφερε ο άνθρωπος ότι είμαι πεντακάθαρος σε γενικές γραμμές και έχω μια πολύ μικρή κυλη στον αυχένα. Επίσης για το θέμα που χτυπάει πίσω από το μάτι με παρέπεμψε και σε οφθαλμίατρο για να μου κάνει βυθοσκοπηση που και εκεί πεντακάθαρος είμαι. Θα το εκτιμήσω πάρα πολύ για την οποιαδήποτε βοήθεια, λύση, συμβουλή. Και πάλι ευχαριστώ.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας, τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι οι αναφερόμενοι πόνοι που δίνουν τα trigger points που έχετε στους μύες της άνω αυχενικής σας μοίρας. Εφόσον οι μαγνητική σας είναι καλή και σας εξέτασε και οφθαλμίατρος, λύση στο πρόβλημά σας θα βρείτε σε εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή.

    KINYSIO Τσουρούφλη Ειρήνη

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας,
    μπορείτε να κάνετε μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας να δείτε πως θα βελτιωθείτε με αυτές γιατί από τη στιγμή που το έχετε ελέγξει και δεν έχει φανεί κάποια άλλη βλάβη, μοιάζει να είναι μυϊκής αιτιολογίας, που είναι και το πιο εύκολα αντιμετωπίσιμο.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας, πολύ πιθανόν να έχουν δημιουργηθεί μπλοκαρίσματα στην περιοχή του αυχένα και κάποιος μυικός σπασμός που θα χρειαστεί να λύσουμε για να μειωθούν τα συμπτώματα σας. Καλέστε μας για να κλείσουμε το ραντεβού σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρου Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας! Το πιθανότερο είναι ότι οφείλεται στον αυχένα σας! Φυσικά χρειάζεται να σας εξετάσει κάποιος για να σας πει σίγουρα! Χρειάζεται ένα σωστό και δομημένο πρόγραμμα φυσικοθεραπείας και μια χαρά θα πάει . Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες η για ραντεβού καλέστε μας στο τηλέφωνο.
    Περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Απο την στιγμή που οι εξετάσεις δεν δείχνουν κάτι, τα συμπτώματα είναι μυική αιτιολογίας. Απαιτείται εξειδικευμένη άσκηση και ορθοπεδική μάλαξη

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Αφού έχετε κάνει έλεγχο χωρίς ανησυχητικα ευρήματα , ακολουθήστε
    Ζεστή, άσκηση , ξεκούραση, φυσικοθεραπεία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας,
    παρα πολύ συχνά η απεικόνιση που έχει η μαγνητική τομογραφία δεν αντικατοπτρίζει τα συμπτώματα του ασθενή. Είναι σύνηθες η αυχενική μοίρα να αναφέρει τον πόνο στην ωμοπλάτη ή ακόμα και στο άνω άκρο. Προφανώς έχετε περιορισμό στην κινητικότητα και το γεγονός αυτό δημιουργεί ένα λειτουργικό έλλειμμα. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ορθοπεδικό και ίσως στην συνέχεια σε έναν φυσικοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει με ένα πλάνο αποκατάστασης για να λύσετε το πρόβλημα σας.

    Μαμαλάκης Ελευθέριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Είναι πιθανό τα συμπτώματα σας να είναι μέσα στα πλάισια του αυχενικού συνδρόμου. Θα πρέπει να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός για την έναρξη της συντηρητικής αντιμετώπισης

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Ναι πολλές φορές εμπλέκονται κρανίο προσωπικά νεύρα ή αντανακλά ο πόνος από άλλα σημεία.
    Κάνουμε κάποιους αποκλεισμούς διαγνωστικούς αλλά και θεραπευτικούς πολλές φορές με πολύ καλά αποτελέσματα.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Σίγουρα δεν μπορώ να δώσω μία απλή απάντηση χωρίς να έχω την κλινική σας εικόνα δύο από κοντά το πιο πιθανό απ όλα είναι λόγω κακής στάσης ή λόγω ότι δεν κινείται η αυχενική σας μοίρα σωστά θα ήταν καλό να σας δει ένας φυσικοθεραπευτής να σας αξιολογήσει και από κει και πέρα να σας δώσει ή θεραπεία ίσως το άσκησιολόγιο για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα το ότι έδειξαν κάποιες κλινικές εξετάσεις καλές δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρχει κάποιο νεύρο μυικό προβλημα , σε αυτή τη φάση είναι καλύτερα να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό στην αποκατάσταση εφόσον χρήζετε περιορισμό στην κίνηση
    Δηλ φυσικοθεραπεία κατά κόρον
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.