• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 08/08/2024

Καλησπέρα σας. Εδώ και περίπου 2 χρόνια αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα (είμαι 35 χρονών). Νοιώθω ζαλάδες/θολούρα (τόσο σε καθιστή θέση όσο και σε όρθια). Η λέξη ζάλη είναι η καλύτερη που έχω για να περιγράψω αυτό που παθαίνω. Ουσιαστικά κάποιες φορές νοιώθω σαν κάποιος να με σπρώχνει ή σαν μια έλειψη συγκέντρωσης ή σαν να χάνω στιγμιαία την ισορροπία και γενικά μια ενόχληση. Αυτό το πρόβλημα δεν είναι συνεχές. Μπορεί να έχει διάρκεια π.χ. 2-3 ώρες , μετά να φεύγει και μετά να ξαναεμφανίζεται (κάποιες μέρες είμαι σχετικά και κάποιες είναι ανυπόφορο). Το τελευταίο 8μηνο μαζί με αυτές τις "ζαλάδες" έχω πολλές φορές και ενόχληση στον αυχένα (πριν 2 χρόνια είχα μόνο "ζάλη"). Όταν ξυπνάων έχω παρατηρήσει πως δεν έχω αυτές τις "ζαλάδες/ενοχλήσεις" . Από εξετάσεις (μαγνητικές ,κλπ) δεν εντοπίστηκε κανένα παθολογικό πρόβλημα και ούτε από ωρλ,οφθαλμίατρο, καρδιολόγο, νευροχειρούργος και νευρολόγο. Ορθοπαιδικός αναγνώρισε μικρή δυσκολία στην κίνηση του αυχένα και μου πρότεινε φυσιοθεραπείες και μυϊκή ενδυνάμωση. Είχα κάνει φυσιοθεραπείες στην περιοχή του αυχένα όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα και είδα βελτίωση για μικρό διάστημα (~2 εβδομάδων) , στη συνέχεια όμως το πρόβλημα εμφανίστηκε ξανά (με μικρότερη ένταση) και εξακολουθώ να το έχω μέχρι σήμερα. Έχω κάνει συνολικά αυτά τα 2 χρόνια 4 φορές φυσιοθεραπείες (teca, ηλ. βεντουζες,κρουστικο,laser, μαγνητικά,μάλαξη) καθώς και βελονισμό. Το πρόβλημα μου ωστόσο, παραμένει χωρίς να βλέπω σημαντική βελτίωση (δεν είναι όπως ήταν όταν πρωτοεμφανίστηκε πριν 2 χρόνια που τότε δε μπορούσα να εργαστώ καθόλου λόγω των "ζαλάδων"). Σε πρόσφατη επίσκεψή μου σε νευρολόγο μου πρότεινε θεραπεία με φάρμακα για το άγχος καθώς εκτίμησε οτί από τη στιμγή που δεν έχω παθολογικό πρόβλημα οφείλεται πιθανότατα σε ψυχολογικό παράγοντα. Δεν έχω πάρει ακόμα κάποια θεραπεία αλλά το σκέφτομαι σοβαρά πλεόν καθώς δε βρίσκω κάποια άλλη λύση. Συγγνώμη για το μέγεθος του μυνήματός μου , θα ήθελα όμως και τη γνώμη σας σχετικά με τα όσα ανέφερα παραπάνω.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Όταν πήγατε για φυσικοθεραπεία σας έγινε κάποια αξιόλογη, δλδ λήψη ιστορικού (που και πώς ξεκινάνε τα συμπτώματα,αν υπαρχει άλλο πρόβλημα υγείας ,αν έχετε ιστορικό τραυματισμού ή πτώσης στον αυχένα, αν έχετε μούδιασμα στο πρόσωπο η αυχένα ,δυσκολία στην άρθρωση ,κατάποση ,τάση λιποθυμίας κλπ) και εξέταση των κινήσεων σε σχέση με τα συμπτώματα. Αν κάνατε αξιολόγηση τι σας είπε ο συνάδελφος ότι έχετε και το πρέπει να προσέχετε ή να κάνετε εσείς για να μην έχετε προβλήματα. Τα μηχανήματα μπορεί να βοηθούν προσωρινά ζεσταίνοντας ή αυξάνοντας την ελαστικότητα των μυών προσωρινά (κι αυτό είναι πολλές φορές αμφιλεγόμενο) όμως δεν λύνο... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Σίγουρα είναι μια δυσλειτουργία του αυχενικού με σύνορα συμπτώματα κεφαλαλγίας θα σας πρότεινα μια σωστή αξιολόγηση και χρήση ολιστικής θεραπευτικής εμείς στον χώρο μας εφαρμόζουμε νεύρο ανακλαστικη θεραπεία όπως και ωτοβελονισμο

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Νομίζω θα πρέπει να εμπιστευτειτε το νευρολογο σας κ να ακολουθήσετε τη συμβουλή του

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.