• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 22/07/2023

Μικρή κήλη στους σπονδύλους Α4-Α5: Συμπτώματα, άσκηση και άγχος

Καλησπερα. Εχω μια μικρη κηλη στους σπονδυλους α4-α4 του αυχενα. Μου φερνει συμπτωματα οπως ζαλη βαρυ κεφαλι πονοκεφαλο και καποια μυρμηγκιασματα. Εχω επικοινωνησει με τον γιατρο μου και ηταν καθυσηχαστικος. Μαλιστα ειπε πως αποτελει πλεον συνηθες φαινομενο. Εχει ομως καιρο που εχω τα συμπτωματα και εχω απελπιστει. Περαν φυσικοθεραπειων και μυοχαλαρωτικων τι μπορω να κανω; Θα ειμαι παντα ετσι; Μπορω να αθληθω; Παιζει ρολο και το αγχος μου σε ολο αυτο; Εχω περιορισει πολλες δραστηριοτητες απο οταν αρχισε αυτο και μου εχει μεινει και μια φοβια να επανελθω σε αυτες.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν αποτελεσματικές τεχνικές μέσω των φυσικοθεραπειών που μπορούν να σασ βοηθήσουν και να επανέλθετε στις δραστηριότητες σας. Θα χρειαστεί να κάνουμε την κλινική αξιολόγηση η οποία είναι δωρεάν και στην συνέχεια σας ενημερώνουμε για το πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρου Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Πρέπει να σας γίνει ένας εργαστηριακός έλεγχος για την διερεύνηση του προβλήματος. Σίγουρα δεν λέτε κάτι ανησυχητικό. Ευχαρίστως θα σας περιμένω στο ιατρείο για να σας ψάξω.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Επίσης μπορείτε να κάνετε βελονισμό. Κλείστε ραντεβού ώστε να συζητήσουμε απο κοντά το πρόβλημα σας.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Δεν γνωρίζουμε την περίπτωση σας αναλυτικά ωστόσο οι κήλες δεν είναι κάτι που δεν συναντάται συχνά σε ασθενείς. Το σημαντικό είναι να μπορείτε να ζείτε τη ζωή σας φυσιολογικά. Το πρώτο στάδιο της αποκατάστασης σε περιπτώσεις σαν τη δική σας είναι κάποιες συνεδρίες φυσικοθεραπείας ώστε να μειωθούν ή ακόμα και να εξαφανιστούν τα συμπτώματα και το τελευταίο στάδιο είναι ένα συγκεκριμένο ασκησιολόγιο, φτιαγμένο πάνω στις ανάγκες του σώματος σας.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να γίνει μια δυναμική θεραπεία του προβλήματος σας. Πρώτα κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή ( δέν βοηθάνε όλα τα αντιφλεγμονώδη το ίδιο αποτελεσματικά) και μετά φυσιοθεραπευτικές πράξεις με φυσικοθεραπευτή με υπομονή και αγάπη για αυτό που κάνει.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας, εάν το αυχενικό σας προκαλεί όλη αυτήν την συμπτωματολογία τότε σίγουρα δεν έχετε αποκατασταθεί από πλευράς αυχενικου συνδρόμου. Επομένως χρειάζεται σε πρώτη φάση να ξαναδείτε από την αρχή με κάποιον ειδικό την κατάσταση στη οποία βρίσκεστε και να κάνετε ένα πρόγραμμα αποκατάστασης που θα δώσει λύση στο πρόβλημα σας. Κλινική αξιόλογης από την αρχη και πρόγραμμα αποκατάστασης έως να είστε υγιής χωρίς συμπτωματολογία.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας η φυσικοθεραπεία και η αποκατάσταση είναι αυτή που θα σας βοηθήσει , χρειάζεται σωστή διάφορο διάγνωση και αντιμετώπιση με σωστό χειρισμό

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Θα έλεγα να μην ανησυχείτε καθόλου για τον αυχένα κ αν μπορείτε να ακολουθείτε λίγο γυμναστική.
    Επίσης προσπαθήστε να βελτιώσετε λίγο τον ύπνο κ το άγχος σας.
    Δεν ευθύνεται για όλα αυτά η μικρη δισκοκήλη
    Είναι συνδυασμός κακής στάσης , στρες, κακού ύπνου κτλ ,οπότε σίγουρα θα περάσει , αλλά θέλει δουλίτσα κ από σας.
    Δεν υπάρχει λόγος να σας στερεί δραστηριότητες παντως

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Γεια σας!Η κήλη σ'αυτό το επίπεδο δύσκολα να προκαλεί ζαλάδα και πονοκέφαλο,αυτό μπορεί να συμβαίνει από πίεση σε νεύρο ή αγγεία στα πρώτα 2-3 σπονδυλικά επίπεδα (Α1 ως Α 3) ή από κάποια πίεση του τρίδυμου νεύρου (στο κεφάλι) ,θα μπορούσε να συσχετίζεται δλδ με κάποιο πρόβλημα στην κροταφογναθική άρθρωση ειδικά ν τρίζετε τα δόντια σας!Το άγχος πολλές φορές επιδεινώνει την κατάσταση,αν σας έχουν πει ότι τρίζετε τα δόντια το βράδυ ίσως θα πρέπει να δείτε κι έναν οδοντίατρο. Μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε αρκεί να γίνει σταδιακά η επαναφορά σε δραστηριότητες και στο βαθμό που δεν σας προκαλεί έξαρση των συμπτωμάτων!
    Για περισσότερες πληρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Οπωσδήποτε άθληση-περπάτημα 1 ώρα την ημέρα και ασκήσεις ενδυνάμωσης αυχένα και τραχήλου,pilates,κολύμβηση.Όχι γενικά γυμναστική γιατί κάποια είδη μπορεί να επιδεινώσουν την κατάσταση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.