• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 09/05/2024

Χρόνιος πόνος σε αυχένα και ώμο από ευθειασμό και τενοντίτιδα, χωρίς ανακούφιση.

Καλημέρα σας. Έχω χρόνιο πόνο στον αυχένα (6,7 χρόνια) η μαγνητική έδειξε ευθειασμό και ότι είναι αρκετά ταλαιπωρημένος λόγω της εργασίας μου με λάθος στάση σώματος. Εδώ και ένα χρόνο ταλαιπωρούμαι και από πόνο στον ώμο από τενοντίτιδα όπως είπε ο γιατρός μου. Να σας πω ότι για τον αυχένα έκανα πολλές φυσιοθεραπείες χωρίς αποτέλεσμα και βελονισμούς.Ξεκίνησα και πιλάτες σε γυμναστήριο για ενδυνάμωση και ανακούφιση του πόνου χωρίς αποτέλεσμα πάλι. Τους τελευταίους όμως 1με 2 μήνες ο πόνος είναι δυνατός στον αυχένα και στον ώμο-χέρι με αποτέλεσμα να μην είμαι λειτουργική πια και δυσκολεύομαι και να σηκώσω το χέρι μου γιατί πονάω.Θεραπεία για την τενοντίτιδα έκανα, πέρασε προσωρινά και μετά άρχισε πάλι. Έχω απελπιστεί με τον πόνο να απλώνεται συνήθως και στις δύο ωμοπλάτες μου. Μου είπε γιατρός ότι μάλλον είναι ψυχοσωματικό και ότι σφίγγομαι το βράδυ στον ύπνο μου, εμπιστεύομαι απόλυτα το γιατρό μου αλλά δικαιολογείται τόσος πόνος από ευθειασμό και τενοντίτιδα? Σας ευχαριστώ.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι άλλα δικαιολογείται από σφυξιμονστα δόντια κ στους ώμους από στρες

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας! Θα μπορούσε να είναι από τον αυχένα ή και από τον ώμο η συνδυασμό των δύο! Πιθανόν να θέλετε μια πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση σαν θεραπεία!Πέρα από την θεραπεία που κάνετε θα πρέπει να σας δώσουν καινκαποιες ασκήσεις και συμβουλές για την στάση κλπ στην δουλειά και στην καθημερινότητα σας.,καθώς και πως μπορείτε να το ανακουφίζετε!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας! κάποιο άλλο εύρημα δεν υπάρχει στην μαγνητική τομογραφία? σύμφωνα με αυτά που μας περιγράψατε, φαίνεται να υπάρχει κάποια κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου και γι' αυτό έχει επηρεαστεί και ο ώμος.

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Ένας χρόνος πόνου δε δικαιολογείται απολύτως από μια τενοντίτιδα.
    Πιθανόν να χρειαστεί απεικονιστικός ελεγχος κ για τον ωμο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Από τα συμπτώματα σας καταλαβαίνω ότι είναι ένα έντονο αυχενικό σύνδρομο με προφανή ενδοδισκηκη προβολή γι αυτό και τα περιφερικά συμπτώματα
    Εμείς πέραν της φυσικοθεραπείας ασκούμε και θεραπείες όπως δια χειρός νεύρο θεραπεία και νεύρο ανακλαστικά θεραπεία με καλά αποτελέσματα
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.