• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 01/03/2024

Καλησπέρα σας. Το αυχενικό σύνδρομο μπορεί να προκαλεί ελαφρύ μούδιασμα που έρχεται και φεύγει (όχι συνεχές) στο μέτωπο/πρόσωπο;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, ναι το αυχενικό μπορεί να σας δώσει παρόμοια συμπτώματα με αυτά που αναφέρατε, ανάλογα βέβαια ποιος ιστός έχει τραυματιστεί. Εάν συνεχίζουν τα συμπτώματα σας, καλό θα είναι να ξεκινήσετε θεραπείες για την αποκατάσταση σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρου Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Ναι αλλά όχι συχνό σύμπτωμα...δείτε δόντια..κ αν συνεχιστεί μια μαγνητική

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Ναι, θα μπορούσε, εφόσον υπάρχουν trigger points στην περιοχή του αυχένα που δίνουν αντανακλαστικό πόνο ή μούδιασμα στις περιοχές αυτές.

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Ο όρος αυχενικό σύνδρομο εμπεριέχει πολλές πιθανές παθολογίες ή δυσλειτουργίες της Αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης, μία εκ των οποίων είναι και το σύμπτωμα που εσείς περιγράφετε πιο πάνω. Ευχαριστώ πολύ για την επικοινωνία.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Υπο μια ευρεία έννοια μπορεί

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Ναι μπορεί να προκαλέσει κυρίως όταν είναι πρόσθια η δισκικη προβολή

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Ναι θα μπορούσε είτε δια μέσω του τρίδυμο-αυχενικού πυρήνα, της "μιξης" δλδ των νεύρων που πάνε στον αυχένα και στο πρόσωπο (τρίδυμο νεύρο).
    Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο! περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Όχι
    Τα νεύρα που ελέγχουν το δέρμα του κρανίου κ του προσώπου ΔΕΝ έχουν σχέση με τον αυχένα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Ναι, μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο, και αυτό μας δείχνει αιτία συγκεκριμένο μυ. Τσ συμπτώματα αυτα ειναι αμεσα αντιμετωπισιμα με χειροπρακτικη φυσικοθεραπεια. Επικοινωνηστε μαζι μου

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • ΒΕΒΑΙΩΣ! ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ! ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΕΠΙΣΗΣ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Καλησπέρα
    Φυσικά και μπορεί
    Τις περισσότερες φορές αν χαλαρώσετε τους τραπεζοειδής μύες περνάει το συμπτωμα
    Καλο είναι να κάνετε φυσικοθεραπείες

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπερα! Δυσκολο να προκαλει κατι τετοιο-αυχενικο συνδρομο ειναι κατι πολυ γενικο-θελει διερευνηση

    Ξενοφών Χατζησαράντος

    Φυσικοθεραπευτής

    Άνοιξη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.