• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 26/07/2024

Ποιος πληρώνει όταν οδοντίατρος αφήνει σιδεράκι και στέλνει σε ενδοδοντικό;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ !!! ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΟ ΠΟΥ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ !! ΕΝΤΕΛΕΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΣΤΟ ΔΟΝΤΙ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΥΤΕ ΟΔΟΔΟΝΤΙΚΟς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ !!! ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ !!! ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕΣΕ ΟΔΟΔΟΝΤΙΚΟ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ?????

4 ειδικοί απάντησαν

  • Οι ειδικοί ενδοδοντολογοι δουλεύοντας με μικροσκόπιο είναι σε θέση να κάνουν μια τέλεια απονευρωση και να αφαιρέσουν- στις περισσότερες των περιπτώσεων- σπασμένα εργαλεια

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση είναι δύσκολη και προβληματική. Όταν προκύπτει ένα τέτοιο ζήτημα, το πρώτο βήμα είναι να κατανοήσουμε τη φύση του προβλήματος και ποιος είναι υπεύθυνος.

    Αν ένας οδοντίατρος κάνει κάποιο λάθος ή παραλείψει κάτι κατά τη διάρκεια της θεραπείας, όπως το να αφήσει ένα σιδεράκι μέσα στο δόντι, αυτό μπορεί να θεωρηθεί ιατρική αμέλεια. Συνήθως, σε αυτές τις περιπτώσεις, ο οδοντίατρος ή το ιατρείο του μπορεί να αναλάβουν το κόστος της διόρθωσης ή της περαιτέρω θεραπείας.

    Ωστόσο, θα ήταν καλύτερο να συζητήσετε το ζήτημα με τον οδοντίατρο που έκανε την αρχική επέμβαση και να δείτε αν προτίθεται να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Αν υπάρχει σιδεράκι, δηλαδή μάλλον σπασμένο μικροεργαλείο, σημαίνει ότι στο σημείο που έσπασε υπήρχε δυσκολία προσπέλασης του ριζικού σας σωλήνα. Συμβαίνει κάποιες φορές. Οι ενδοδοντιστές διαθέτουν εξοπλισμό και επιπρόσθετη γνώση, ώστε σε αρκετές περιπτώσεις πετυχαίνουν το στόχο τους, δηλαδή να προσπεράσουν το σιδεράκι - μικρό εργαλείο ή να το αφαιρέσουν. Δεν είναι σίγουρο, αλλά εφικτό σε αρκετές περιπτώσεις. Εξαρτάται από τη δική σας διάθεση αν θέλετε να επιχειρήσετε να γίνει μία επιτυχημένη ενδοδοντιστή θεραπεία από ενδοδοντιστή πλέον. Ο οδοντίατρός σας δεν έχει πραγματική ευθύνη γιατί συμβαίνει σε στενά δόντια και σε όλους τους οδοντιάτρου... Διάβασε περισσότερα

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα.
    Η ενδοδοντική θεραπεία ενός δοντιού είναι μια προσπάθεια 'διάσωσης' ενός πεθαμένου δοντιού να μείνει στον φραγμό όσο το δυνατόν πιο πολύ καιρό.
    Η προσπάθεια αυτή δυσκολεύει όταν το δόντι είναι χρόνια ταλαιπωρημένο και έχουν με τον χρόνο στενέψει οι ριζικοί σωλήνες . Στην προσπάθεια διάνοιξης τους για να καθαριστεί καλά εσωτερικά μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να τύχει να σπάσουν εργαλεία. Ο οδοντίατρος είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον ασθενή και να παραπέμψει σε ενδοδοντιστή που αναλαμβάνει τα δύσκολα δόντια. Δεν είναι καταδικασμένο ένα δόντι όταν έχει σπάσει εργαλείο, πολλές φορές ο ενδοδοντιστής μπορεί να αφαιρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.