• Aponeurosis
  • Submitted on 26/07/2024

Ποιος πληρώνει όταν οδοντίατρος αφήνει σιδεράκι και στέλνει σε ενδοδοντικό;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ !!! ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΟ ΠΟΥ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ !! ΕΝΤΕΛΕΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΣΤΟ ΔΟΝΤΙ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΥΤΕ ΟΔΟΔΟΝΤΙΚΟς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ !!! ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ !!! ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕΣΕ ΟΔΟΔΟΝΤΙΚΟ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ?????

4 specialists answered

  • Οι ειδικοί ενδοδοντολογοι δουλεύοντας με μικροσκόπιο είναι σε θέση να κάνουν μια τέλεια απονευρωση και να αφαιρέσουν- στις περισσότερες των περιπτώσεων- σπασμένα εργαλεια

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση είναι δύσκολη και προβληματική. Όταν προκύπτει ένα τέτοιο ζήτημα, το πρώτο βήμα είναι να κατανοήσουμε τη φύση του προβλήματος και ποιος είναι υπεύθυνος.

    Αν ένας οδοντίατρος κάνει κάποιο λάθος ή παραλείψει κάτι κατά τη διάρκεια της θεραπείας, όπως το να αφήσει ένα σιδεράκι μέσα στο δόντι, αυτό μπορεί να θεωρηθεί ιατρική αμέλεια. Συνήθως, σε αυτές τις περιπτώσεις, ο οδοντίατρος ή το ιατρείο του μπορεί να αναλάβουν το κόστος της διόρθωσης ή της περαιτέρω θεραπείας.

    Ωστόσο, θα ήταν καλύτερο να συζητήσετε το ζήτημα με τον οδοντίατρο που έκανε την αρχική επέμβαση και να δείτε αν προτίθεται να
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Αν υπάρχει σιδεράκι, δηλαδή μάλλον σπασμένο μικροεργαλείο, σημαίνει ότι στο σημείο που έσπασε υπήρχε δυσκολία προσπέλασης του ριζικού σας σωλήνα. Συμβαίνει κάποιες φορές. Οι ενδοδοντιστές διαθέτουν εξοπλισμό και επιπρόσθετη γνώση, ώστε σε αρκετές περιπτώσεις πετυχαίνουν το στόχο τους, δηλαδή να προσπεράσουν το σιδεράκι - μικρό εργαλείο ή να το αφαιρέσουν. Δεν είναι σίγουρο, αλλά εφικτό σε αρκετές περιπτώσεις. Εξαρτάται από τη δική σας διάθεση αν θέλετε να επιχειρήσετε να γίνει μία επιτυχημένη ενδοδοντιστή θεραπεία από ενδοδοντιστή πλέον. Ο οδοντίατρός σας δεν έχει πραγματική ευθύνη γιατί συμβαίνει σε στενά δόντια και σε όλους τους οδοντιάτρου... Read more

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Καλησπέρα.
    Η ενδοδοντική θεραπεία ενός δοντιού είναι μια προσπάθεια 'διάσωσης' ενός πεθαμένου δοντιού να μείνει στον φραγμό όσο το δυνατόν πιο πολύ καιρό.
    Η προσπάθεια αυτή δυσκολεύει όταν το δόντι είναι χρόνια ταλαιπωρημένο και έχουν με τον χρόνο στενέψει οι ριζικοί σωλήνες . Στην προσπάθεια διάνοιξης τους για να καθαριστεί καλά εσωτερικά μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να τύχει να σπάσουν εργαλεία. Ο οδοντίατρος είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον ασθενή και να παραπέμψει σε ενδοδοντιστή που αναλαμβάνει τα δύσκολα δόντια. Δεν είναι καταδικασμένο ένα δόντι όταν έχει σπάσει εργαλείο, πολλές φορές ο ενδοδοντιστής μπορεί να αφαιρ
    ... Read more

    Tsiplakidi Antigoni

    Dentist

    Nea Makri

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.