• Panic attacks
  • Submitted on 14/09/2024

Νιώθω έντονο άγχος και φόβο όταν οδηγώ, είμαι 50 ετών, τι να κάνω;

Καλημέρα σας.Γενικως ανχωνομσι συχνά νιώθω ότι θα πεθάνω δεν θέλω να βγενω συχνά έξω το πρωί διότι ο κόσμος αυτοκίνητα μου δημιουργούν περισσότερο φόβο αυτό το έντονο το ένιωσα καθώς σε λίγο καιρό πηγενω στα 50.το πρωί που πηγενω για δουλειά φοβάμαι κ μέσα στο αμάξι όταν σταματάω δε φανάρι νιώθω ότι πνυγομαι φοβάμαι .πριν λίγες μέρες πήγα στο νοσοκομείο από το στομάχι μου κ από τον φόβο μου κάλεσα ασθενοφόρο γιατί από τον πολύ φόβο με έπιασε ταχυκαρδία κ ζάλη κ όλα αυτά τελικά ειταν από τον φόβο μου .στο νοσοκομείο που πήγα με είχε καρδιολόγος κ δεν είχε κάτι ηρεμία μου είπε να ηρεμησω.δεν ειμουν έτσι μπορεί να ένιωσα φόβο αλλά όχι έτσι είχα την ζωή μου είχα φίλους εβγενα γυμναστήριο βόλτες κ εδώ κ κάτι μήνες έχει έρθει αυτός ο φόβος έντονος έκοψα το τσιγάρο τον καφέ κ ακόμα φοβαμε.δεν ξέρω τι να κσνω

4 specialists answered

  • Καλησπέρα σας. Η κατάσταση που περιγράφετε φαίνεται να σχετίζεται με έντονο άγχος και φοβίες, και είναι κατανοητό ότι αυτό επηρεάζει σημαντικά την καθημερινότητά σας και την ποιότητα της ζωής σας. Η αίσθηση ότι δεν μπορείτε να αναπνεύσετε και η ταχυκαρδία κατά τη διάρκεια της οδήγησης, καθώς και η ανάγκη να καλέσετε ασθενοφόρο λόγω του φόβου σας, υποδεικνύουν πως το άγχος σας είναι πολύ έντονο. Το γεγονός ότι έχετε επισκεφθεί τον καρδιολόγο και οι εξετάσεις σας είναι φυσιολογικές είναι σημαντικό, καθώς επιβεβαιώνει ότι τα σωματικά σας συμπτώματα δεν οφείλονται σε καρδιολογικά προβλήματα. Ωστόσο, αυτό δεν μειώνει την πραγματικότητα του άγχους ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλημέρα σας! Λυπάμαι που περνάτε αυτή τη δύσκολη κατάσταση, αλλά είναι σημαντικό που αναγνωρίζετε τα συναισθήματα και τους φόβους σας. Από όσα περιγράφετε, φαίνεται ότι μπορεί να αντιμετωπίζετε έντονο άγχος ή ακόμη και συμπτώματα αγοραφοβίας ή διαταραχής πανικού. Είναι συνηθισμένο το άγχος να εκδηλώνεται μέσω σωματικών συμπτωμάτων, όπως ταχυκαρδία, ζάλη, αίσθηση πνιγμού ή έντονος φόβος σε συγκεκριμένες καταστάσεις (όπως όταν σταματάτε στα φανάρια ή όταν βρίσκεστε σε περιβάλλοντα με πολύ κόσμο).
    Η αίσθηση αυτή μπορεί να είναι ιδιαίτερα τρομακτική και να σας κάνει να αποφεύγετε διάφορες δραστηριότητες ή να νιώθετε ότι η ζωή σας έχει αλλάξε
    ... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Περίοδοι της ζωής που σηματοδοτούν την έλευση αλλαγών, όπως τα ηλικιακά ορόσημα, συχνά δημιουργούν έντονο στρες, το οποίο εμφανίζεται με διαφορετικό τρόπο στον κάθε άνθρωπο. Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι πιθανό να οφείλονται σε αγχώδη διαταραχή, δεδομένου ότι ο γιατρός απέκλεισε τα οργανικά αιτία απ’ ότι καταλαβαίνω. Για να διαχειριστείτε το άγχος και τα σωματικά συμπτώματα που το συνοδεύουν, είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο, καθώς είναι οι ειδικοί που μπορούν να σας παρέχουν την κατάλληλη θεραπεία.

    Σημ: Οι απαντήσεις σε ερωτήσεις βασίζονται σε ερευνητικά και βιβλιογραφικά δεδομένα, καθώς και στην κλινική
    ... Read more

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Καλημέρα,
    Η καθημερινότητα φέρνει συναισθήματα άγχους, τα οποία μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά την ποιότητα ζωής μας.
    Αυτές οι αντιδράσεις είναι φυσικές σε περιόδους έντονου άγχους και μπορεί να εκδηλωθούν ακόμα και σε καταστάσεις που προηγουμένως δεν σας προκαλούσαν ανησυχία.
    Καθώς μεγαλώνουμε και αλλάζει η ζωής μας και οι κοινωνικές μας σχέσεις, ερχόμαστε αντιμέτωποί με αυτές τις καταστάσεις, είναι φυσικό να νιώθουμε ανησυχία για το μέλλον.
    Η αναγνώριση και η διαχείριση αυτών των φοβιών, με την βοήθεια ψυχολόγου είναι το πρώτο βήμα προς την καλυτέρευση της ψυχικής σας κατάστασης.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.