Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Panic attacks
  • Submitted on 10/09/2024

Καλημέρα σας Αντιμετωπίζω κρίσεις πανικού με ταχυκαρδίες που φτάνουν τους 135 παλμούς και συνήθως με ξυπνάνε το βράδυ όπως κοιμάμαι συγκεκριμένη ώρα 3 με 4 το πρωί. Έχω κάνει ψυχοθεραπεία στο παρελθόν 1,5 χρόνο σχεδόν είχαν βοηθήσει. Μετά από το θάνατο 3 πολύ στενών συγγενικών προσώπων μου και απώλεια εισοδήματος στην πόλη που έμενα , αναγκάστηκα να μετακομίσω Αθήνα και να δουλέψω χωρίς την κοπέλα μου και κανέναν γνωστό. Όπως και πριν την ψυχοθεραπεία και μετά έτσι και τώρα ξανάρχισαν οι κρίσεις πανικού μια με δύο την εβδομάδα. Ξυπνάω μέσα στον ύπνο μου και έπειτα από τους 108 πχ παλμούς πάει στους 138 , όταν μιλήσω με έναν άμεσο συγγενή ή την κοπέλα μου στο τηλέφωνο πέφτει σταδιακά. Έχω σκεφτεί και έχω πάρει xanax για να βοηθήσω την κατάσταση αλλά πιστεύω ότι είναι βαθύτερο το πρόβλημα. Ξέρω ότι θα μου πείτε για ψυχοθεραπεία αλλά δυστυχώς το πορτοφόλι μου δεν αντέχει και φροντίζω με τα λεφτά που παίρνω τους λογαριασμούς πίσω στην πόλη που έμενα 2 οικογενειών. Προσπαθώ να το ξεπεράσω έχω κόψει σχεδόν τους καφέδες και θα προσπαθήσω να βάλω ξανά την γυμναστική διατροφή στην ζωή μου. Είναι ότι πιο εφιαλτικό και σου διαλύει όλη την ζωή..

5 specialists answered

  • Καλημέρα σας. Λυπάμαι πολύ που περνάτε αυτήν τη δύσκολη περίοδο. Οι κρίσεις πανικού, ειδικά όταν συνδυάζονται με ταχυκαρδία και άλλες σωματικές αντιδράσεις, μπορούν να είναι εξαιρετικά εξαντλητικές και ανησυχητικές. Η επικοινωνία με τους αγαπημένους σας, όπως η συζήτηση με την κοπέλα σας ή τους συγγενείς σας, μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του άγχους. Μην διστάσετε να ζητήσετε στήριξη όταν τη χρειάζεστε. Ρώτησε την εργοδοσία σας αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ευημερίας ή υποστήριξης εργαζομένων που μπορεί να σας προσφέρει βοήθεια ή κάνετε εσείς ο ίδιος μια έρευνα αναφορικά με τα κόστη που έχετε κατα νου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Αρχικά δεν έχω καταλάβει αν κάνετε ερώτηση ή τοποθέτηση. Πάντως η δική μου σκέψη από το κείμενο σας, είναι αν γενικά ασχολείστε κυρίως με τη κάλυψη των αναγκών που έχουν οι άλλοι και όχι των δικών σας.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Καλημέρα σας. Είναι κατανοητό ότι η κατάσταση που βιώνετε είναι εξαιρετικά δύσκολη και επηρεάζει σημαντικά τη ζωή σας. Οι κρίσεις πανικού, ειδικά όταν εμφανίζονται με ταχυκαρδίες και έντονα σωματικά συμπτώματα, μπορούν να είναι πολύ ανησυχητικές και να προκαλέσουν συναισθηματική και σωματική καταπόνηση. Το γεγονός ότι αυτές οι κρίσεις σας ξυπνούν τη νύχτα και σας επηρεάζουν σε καθημερινή βάση επιβεβαιώνει την ανάγκη για στήριξη και στρατηγικές διαχείρισης. Η ψυχοθεραπεία είναι πράγματι ένα πολύτιμο εργαλείο για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού, αλλά κατανοώ πλήρως ότι οι οικονομικές σας συνθήκες μπορεί να περιορίζουν την πρόσβαση σας σε ε... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλημέρα,
    Αυτές οι κρίσεις, που περιγράφετε, δεν είναι μόνο εκφράσεις άγχους αλλά και συμπτώματα βαθύτερων συναισθηματικών τραυμάτων, που χρειάζονται προσοχή και στήριξη από ψυχολόγο για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε την κατάσταση.
    Υπάρχουν δημόσιες ή δημοτικές δομές ψυχικής υγείας που προσφέρουν δωρεάν ψυχοθεραπεία. Αναζητήστε τες στην περιοχή σας ώστε μέσα από τα προγράμματα που προσφέρουν να βοηθηθείτε

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Από τα λόγια σας καταλαβαίνω πόσο πολύ σας ταλαιπωρούν και σας έχουν ταλαιπωρήσει οι κρίσεις πανικού που βιώνετε και είναι τόσο ανθρώπινο. Μέσα σε αυτό το δύσκολο τοπίο δεν μπορώ να παραβλέψω την ενεργητική στάση που κρατάτε απέναντι σ αυτή τη δυσκολία και τις άλλες που αναφέρετε αναζητώντας μια λύση. Είναι πολύ όμορφη προσέγγιση σε δύσκολους καιρούς. Για να μπορέσετε να υποστηρίξετε τον εαυτό σας, κρατήστε για αρχή υπόψη αυτή τη φράση «δύσκολοι καιροί». Οι δύσκολες περίοδοι της ζωής που περιέχουν τόσες πολλές αλλαγές όσες αυτές που αναφέρετε δημιουργούν μέσα μας, έστω και χωρίς να το συνειδητοποιούμε με λόγια, μια αίσθηση ότι το πε... Read more

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.