• Panic attacks
  • Submitted on 12/09/2024

Διάγνωση κρίσεων πανικού: ζαλάδες, δύσπνοια και καρδιακός φόβος παρά τις θεραπείες

Καλησπερα σας εδώ και 3 μήνες έχω διαγνωστεί με κρίσεις πανικού έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία και αγωγή έτσι ώστε να το αντιμετωπίσω πολύ πιο γρήγορα! Το πρόβλημα είναι ότι την αγωγή την κάνω 1,5 μήνα αλλά εγώ ακόμα μπορεί να έχω ζαλάδες δύσπνοια και να νιώθω ότι θα πάθω καρδιά ακούω πολύ συχνά τους χτύπους της και αυτό δεν με αφήνει να ησυχάσω! Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις σχετικά με την καρδιά και μου έχουν πει ότι η καρδιά μου είναι μια χαρά να σημειώσω ότι είμαι 26 χρόνων και έχω κάνει μέχρι stress eco για την καρδιά και ακόμα έχω αμφιβολίες και φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω! Αν δεν έχω αυτά τα συμπτώματα δεν παθαίνω κρίσεις μόλις νιώσω είτε την καρδιά μου είτε δύσπνοια με πιάνει πανικός ακόμα και σήμερα!

5 specialists answered

  • Χαίρετε, τα όσα περιγράφετε αποτελούν πολύ συχνά συμπτώματα των κρίσεων πανικού. Δεδομένου ότι έχετε προβεί στις απαραίτητες εξετάσεις και έχουν αποκλειστεί τα οργανικά αιτία, δε διατρέχει κίνδυνο η υγεία σας. Ο φόβος πως κάτι θα πάθετε, καθώς και η υπερβολική εστίαση στις σωματικές αισθήσεις, εντείνουν τα συμπτώματα του άγχους, επισης σύνηθες στις κρίσεις πανικού. Καλό θα ήταν να επιμείνετε συνεχίζοντας την ψυχοθεραπεία και ακολουθώντας τις οδηγίες του ψυχιάτρου σχετικά με την αγωγή. Εύχομαι σύντομα να νιώσετε καλύτερα!

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα,
    Η διαχείριση των κρίσεων πανικού είναι μια δύσκολη και πολύπλοκη διαδικασία, ειδικά όταν συνοδεύεται από φυσικά συμπτώματα που προκαλούν ανησυχία.
    Παρά την εφαρμογή της αγωγής για 1,5 μήνα, συνεχίζετε να βιώνετε ζαλάδες και δύσπνοια, γεγονός που σας κάνει να ανησυχείτε περισσότερο.
    Αυτή η κατάσταση δείχνει τη σχέση μεταξύ των συμπτωμάτων που βιώνετε και των κρίσεων πανικού.
    Θα σας συνιστούσα όλες τις ανησυχίες σας να τις συζητήσετε με τον θεραπευτή σας ώστε να μπορέσετε με την βοήθεια του να τις αντιμετωπίσετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω πως ό,τι περνάς είναι πολύ δύσκολο και τρομακτικό, αλλά είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι οι κρίσεις πανικού και τα ψυχοσωματικά συμπτώματα που αναφέρεις είναι κάτι πολύ κοινό για άτομα που βιώνουν άγχος ή πανικό. Το γεγονός ότι έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες καρδιολογικές εξετάσεις και ότι η καρδιά σου είναι υγιής είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα που επιβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως ζαλάδες, δύσπνοια και αίσθημα παλμών, είναι τυπικά για τις κρίσεις πανικού και σχετίζονται με την έντονη ενεργοποίηση του αυτόνομου νευρικού συστήματος, το οποίο μπορεί να κάνει το σώμα σου να ... Read more

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Είναι πολύ σημαντικό που λαμβάνετε ψυχοθεραπευτική βοήθεια και φαρμακευτική αγωγή προκειμένου να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες που αναφέρετε. Συζητείστε με τον/την θεραπευτή/-τρια σας τις ανησυχίες που έχετε όσον αφορά τα σωματικά συμπτώματα που αισθάνεστε. Αρκετά συχνά ο τρόπος που ερμηνεύουμε και στη συνεχεία αντιδράμε στα σωματικά συμπτώματα που παρατηρούμε μπορεί να πυροδοτήσει περαιτέρω άγχος οδηγώντας μας σε έναν φαύλο κύκλο.

    Σημ: Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις βασίζονται σε ερευνητικά και βιβλιογραφικά δεδομένα, αλλά και στην κλινική εμπειρία. Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν την εξατομικευμένη διαχείριση που μπορεί να παρέχε
    ... Read more

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Καλησπερα οπως το ακουω χρειαζεστε επαναξιολογηση με τον ψυχιατρο για τα φαρμακα και ισως αλλαγή ψυχοθεραπευτή ή προσεγγισης για να εμβαθυνετε περισσοτερο.

    Vraila Nausika

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.