• General topics
  • Submitted on 27/06/2024

καλησπέρα ένα μου ούλο είναι λίγο κόκκινο και είχε βγάλει λίγο άσπρο μάλλον πύον τώρα βλέπω δεν έχει πύον αλλά λίγο πονάει τι να κάνω ευχαριστώ πολύ

5 specialists answered

  • Να πλύνετε τα δόντια σας.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Να επισκεφθείτε έναν οδοντίατρο

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα σωστή στοματική υγιεινή κ στοματικό διάλυμα στην περιοχή θα βοηθούσε κάπως την κλινική εικόνα κ ίσως να ανακουφιζε ελαφρώς από τα συμπτώματα. Απαιτείται ομως διερεύνηση.. Είτε μπορεί να οφείλεται σε κάποια πάθηση των ούλων, ουλίτιδα, περιοδοντίτιδα, ουλικό απόστημα, τραυματισμός, κ.α. , είτε μπορεί να συνδέεται με κάποια ενδοδοντικη πάθηση των δοντιών (νέκρωση, ενδοδοντικη θεραπεία, ακρορριζικο οδοντοφατνιακό απόστημα κ.α.
    Σε κάθε περίπτωση απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη διερεύνηση, για διάγνωση κ αντιμετώπιση του προβλήματος. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Μετά την εξαγωγή φρονιμίτη, είναι φυσιολογικό να εμφανιστεί μια λευκή ή κιτρινωπή επικάλυψη γύρω από την πληγή. Αυτό συνήθως είναι αποτέλεσμα της επούλωσης και δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Η λευκή επικάλυψη μπορεί να είναι:

    1. Ινώδης ιστός: Ο νέος ιστός που σχηματίζεται κατά την επούλωση.
    2. Πλάκα: Λευκή ουσία που είναι μέρος της φυσιολογικής διαδικασίας επούλωσης.

    Ωστόσο, είναι σημαντικό να προσέχετε τα παρακάτω σημάδια που μπορεί να υποδεικνύουν μόλυνση ή άλλη επιπλοκή:

    • Σοβαρός ή αυξανόμενος πόνος.
    • Πρήξιμο που δεν μειώνεται ή αυξάνεται.
    • Κακοσμία ή άσχημη γεύση στο στόμα.
    • Πυρετός.
    <
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΟ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΑΛΚΟΟΛΗ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.