• Cataract surgery
  • Submitted on 21/08/2024

Ονομάζομαι Αλεξία Γεωργίου, είμαι 49 ετών και έχω πολύ υψηλή μυωπία. 18 βαθμούς στο ένα μάτι και 16 στο άλλο με αστιγματισμό 2 και 4 αντίστοιχα. Τον τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι περισσότερο τόσο στην καθημερινότητα μου, όσο και στην οδήγηση το βράδυ. Μετά από επίσκεψη μου σε ιατρό και από πρόσφατες εξετάσεις που έκανα, μου αναφέρθηκε πως έχει παρουσιαστεί καταρράκτης και θα πρέπει να προχωρήσω σε επέμβαση για αντιμετώπιση του καταρράκτη και ταυτόχρονα αφαίρεσή της ψηλής μυωπίας που έχω. Θεωρώ πως είναι κάτι που δεν μπορώ να αποφύγω, παρόλα αυτά με προβληματίζει το ενδεχόμενο τύφλωσης λόγω της υψηλής μυωπίας που έχω. Υπάρχει αυτή η πιθανότητα ή αυξημένος κίνδυνος σε τέτοιες περιπτώσεις υψηλής μυωπίας κατά την επέμβαση?

7 specialists answered

  • Η επεμβασεις για καταρράκτη ειναι πια ρουτίνας οποτε θεωρώ οτι δεν θα εχετε προβλημα.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Σε υψηλά μυωπικά μάτια, η επέμβαση καταρράκτη είναι αρκετά πιο δύσκολη από ότι στα υπόλοιπα (λόγω μεγαλύτερου αξονικού μήκους, δηλαδή μεγέθους) του οφθαλμού. Βεβαιωθείτε ότι ο χειρουργός σας έχει αρκετή εμπειρία σε δύσκολα περιστατικά. Ο κίνδυνος αποκόλλησης μετά από χειρουργείο καταρράκτη σε υψηλή μυωπία είναι επίσης μεγαλύτερος από το μέσο όρο.

    Καμπουγέρης Γεώργιος

    Ophthalmologist

    Chalandri

  • Χαίρετε, στην περίπτωσή σας (υψηλή μυωπία) είναι αναμενόμενη η εμφάνιση καταρράκτη σε μικρότερη ηλικία και προτείνουμε τη χειρουργική αντιμετώπιση με ενθεση ενδοφακού που κατόπιν βιομετρίας θα διορθώσει και την υψηλή μυωπία/αστιγματισμό. Ώστόσο κάθε ΟΦΘ χειρουργείο σε υψηλή μυωπία έχει υψηλότερο κίνδυνο επιπλοκών πχ αποκόλληση υαλοειδούς, αμφιβληστροειδούς, υποτροπή μυωπίας κτλ για τα οποία οφείλει να σας ενημερώσει ο ιατρός σας. Πρόκειται για την τελική λύση που θα διορθώσει μόνιμα το διαθλαστικό σφάλμα, θα έχετε πολύ καλή όραση μετα την επέμβαση και ακόμη κι αν προκύψει οποιαδήποτε επιπλοκή αντιμετωπίζονται με μεγάλο βαθμό επιτυχίας. Εφόσον... Read more

    NTORA EUTHALIA

    Ophthalmologist

    Nea Ionia

  • Δεν υπάρχει περίπτωση ν α χάσατε τη. Όραση σας από την επέμβαση του καταρράκτη αν τηρηθούν τα απαραίτητα πρωτόκολλα αυτής και η επέμβαση της φσκοθρυψιας είναι η κατάλληλη για εσάς με άριστα αποτελέσματα .

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Κατά την επέμβαση για καταρράκτη σε υψηλή μυωπία δεν υπάρχει κάποιος ιδιεταιρα αυξημένος κίνδυνος για τους υψηλούς μύωπες . Όμως η πολύ μεγάλη μυωπία συνήθως συνοδεύεται σε μεγάλο βαθμό και με εκφυλιστικού τύπου αλλοιώσεις στον αμφιβληστροειδή που προχωράνε με τα χρόνια και δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να τις αντιστρέψει . Αυτό ισχύει είτε κάνετε είτε δεν κάνετε επέμβαση για καταρράκτη . Η επέμβαση για καταρράκτη αυτό που μπορεί να κάνει είναι να αυξήσει σε μικρό βαθμό τον κίνδυνο αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς που έτσι κι αλλοιώς έχει σε μεγαλύτερο βαθμό ένας ασθενής με πολύ υψηλή μυωπία .
    Από την άλλη δεν πρέπει να αφήσετε να προχωρήσε
    ... Read more

    Takis Dimitrios

    Ophthalmologist

    Kypseli

  • Ναι, υπάρχει αυξημένος κίνδυνος τόσο κατά το χειρουργείο όσο και μετά

    Dr. Dervenis Nikolaos

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα αποκολλησης αμφιβλιστροειδους μετα απο επεμβαση καταρρακτη σε υψηλους μυωπες αλλα δεν γινεται αλλιως η θεραπεια του καταρρακτη.Στις μερες μας ομως η αποκολληση θεραπευεται και πολυ σπανια ειναι αιτια τυφλωσης!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.