• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 21/08/2024

Ονομάζομαι Αλεξία Γεωργίου, είμαι 49 ετών και έχω πολύ υψηλή μυωπία. 18 βαθμούς στο ένα μάτι και 16 στο άλλο με αστιγματισμό 2 και 4 αντίστοιχα. Τον τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι περισσότερο τόσο στην καθημερινότητα μου, όσο και στην οδήγηση το βράδυ. Μετά από επίσκεψη μου σε ιατρό και από πρόσφατες εξετάσεις που έκανα, μου αναφέρθηκε πως έχει παρουσιαστεί καταρράκτης και θα πρέπει να προχωρήσω σε επέμβαση για αντιμετώπιση του καταρράκτη και ταυτόχρονα αφαίρεσή της ψηλής μυωπίας που έχω. Θεωρώ πως είναι κάτι που δεν μπορώ να αποφύγω, παρόλα αυτά με προβληματίζει το ενδεχόμενο τύφλωσης λόγω της υψηλής μυωπίας που έχω. Υπάρχει αυτή η πιθανότητα ή αυξημένος κίνδυνος σε τέτοιες περιπτώσεις υψηλής μυωπίας κατά την επέμβαση?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Η επεμβασεις για καταρράκτη ειναι πια ρουτίνας οποτε θεωρώ οτι δεν θα εχετε προβλημα.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Σε υψηλά μυωπικά μάτια, η επέμβαση καταρράκτη είναι αρκετά πιο δύσκολη από ότι στα υπόλοιπα (λόγω μεγαλύτερου αξονικού μήκους, δηλαδή μεγέθους) του οφθαλμού. Βεβαιωθείτε ότι ο χειρουργός σας έχει αρκετή εμπειρία σε δύσκολα περιστατικά. Ο κίνδυνος αποκόλλησης μετά από χειρουργείο καταρράκτη σε υψηλή μυωπία είναι επίσης μεγαλύτερος από το μέσο όρο.

    Καμπουγέρης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Χαλάνδρι

  • Χαίρετε, στην περίπτωσή σας (υψηλή μυωπία) είναι αναμενόμενη η εμφάνιση καταρράκτη σε μικρότερη ηλικία και προτείνουμε τη χειρουργική αντιμετώπιση με ενθεση ενδοφακού που κατόπιν βιομετρίας θα διορθώσει και την υψηλή μυωπία/αστιγματισμό. Ώστόσο κάθε ΟΦΘ χειρουργείο σε υψηλή μυωπία έχει υψηλότερο κίνδυνο επιπλοκών πχ αποκόλληση υαλοειδούς, αμφιβληστροειδούς, υποτροπή μυωπίας κτλ για τα οποία οφείλει να σας ενημερώσει ο ιατρός σας. Πρόκειται για την τελική λύση που θα διορθώσει μόνιμα το διαθλαστικό σφάλμα, θα έχετε πολύ καλή όραση μετα την επέμβαση και ακόμη κι αν προκύψει οποιαδήποτε επιπλοκή αντιμετωπίζονται με μεγάλο βαθμό επιτυχίας. Εφόσον... Διάβασε περισσότερα

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Δεν υπάρχει περίπτωση ν α χάσατε τη. Όραση σας από την επέμβαση του καταρράκτη αν τηρηθούν τα απαραίτητα πρωτόκολλα αυτής και η επέμβαση της φσκοθρυψιας είναι η κατάλληλη για εσάς με άριστα αποτελέσματα .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Κατά την επέμβαση για καταρράκτη σε υψηλή μυωπία δεν υπάρχει κάποιος ιδιεταιρα αυξημένος κίνδυνος για τους υψηλούς μύωπες . Όμως η πολύ μεγάλη μυωπία συνήθως συνοδεύεται σε μεγάλο βαθμό και με εκφυλιστικού τύπου αλλοιώσεις στον αμφιβληστροειδή που προχωράνε με τα χρόνια και δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να τις αντιστρέψει . Αυτό ισχύει είτε κάνετε είτε δεν κάνετε επέμβαση για καταρράκτη . Η επέμβαση για καταρράκτη αυτό που μπορεί να κάνει είναι να αυξήσει σε μικρό βαθμό τον κίνδυνο αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς που έτσι κι αλλοιώς έχει σε μεγαλύτερο βαθμό ένας ασθενής με πολύ υψηλή μυωπία .
    Από την άλλη δεν πρέπει να αφήσετε να προχωρήσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Ναι, υπάρχει αυξημένος κίνδυνος τόσο κατά το χειρουργείο όσο και μετά

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα αποκολλησης αμφιβλιστροειδους μετα απο επεμβαση καταρρακτη σε υψηλους μυωπες αλλα δεν γινεται αλλιως η θεραπεια του καταρρακτη.Στις μερες μας ομως η αποκολληση θεραπευεται και πολυ σπανια ειναι αιτια τυφλωσης!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.