• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 20/04/2024

Κάνω παρέα με μια κοπέλα εδώ και 2 χρόνια με την οποία τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι με αποφεύγει και γενικώς έχει ένα υφακι του στυλ ότι νομίζει πως είναι ανώτερη. Θεωρώ ότι αυτό της βγαίνει επειδή εκείνη έχει τατουάζ και καπνίζει ενώ εγώ δεν κάνω τίποτα από τα δύο και νομίζει ότι είναι "καλύτερη" και πως είναι κάποια. Μου βγάζει ένα συναισθημα ανταγωνισμού και ότι δεν με συμπαθει κατά βάθος και απλά βγαίνει μαζί μου για να περνάει η ώρα της. Το έχω συζητήσει μαζί της και μου λέει πως δεν έχεις κάτι μαζί μου αλλά οι πράξεις της δείχνουν το αντίθετο με έμμεσο τρόπο λόγω του ότι δεν βλεπομαστε συχνά όπως στην αρχή και λόγω του ύπεροπτικου ύφους της. Έχω σκεφτεί να απομακρυνθω και εγώ γιατί δεν μαρεσει όλο αυτό. Θα κάνω το σωστό; Πως να διαχειριστώ τη κατάσταση; Νιώθω μπερδεμένη

10 ειδικοί απάντησαν

  • Γιατί είναι τόσο σημαντική η παρέα με αυτη την κοπέλα? Μπορείτε να βρείτε άλλες παρέες και άλλη συντροφιά η συμπεριφορά που περιγράφεται δείχνει ότι το πρόβλημα το έχει η κοπέλα αυτή νιώσει μειονεκτικά με τον εαυτό της αλλά και πάλι δεν είναι δικό σας θέμα να το λύσετε αν θέλετε να διατηρήσετε τη φιλία σας μπορείτε να τις πείτε πως δεν χρειάζεται να νιώθει άβολα μαζί σας πως δεν την κρίνεται για αυτά που κάνει ούτε θεωρείται τον εαυτό σας καλύτερο η χειρότερο από αυτήν ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σου αγαπητέ, αν το συζητήσατε και πει ότι δεν συμβαίνει τίποτα, είτε την πιστεύετε και συνεχίζετε να είστε φίλοι μαζί της και αποδέχεστε τις θετικές και αρνητικές της πλευρές, κανείς δεν είναι τέλειος, είτε αποφασίζετε ότι δεν έχετε απήχηση με την ενέργεια και τις αξίες της, και ότι θέλετε καλύτερους φίλους για τον εαυτό σas, ανθρώπους που σas μοιάζουν περισσότερο. Έχετε τη δύναμη να επιλέξετε τους ανθρώπους στη ζωή σας. Θα έλεγα να ακολουθήσετε τη διαίσθησή σου (instinct) και το πώς νιώθετε. Αν νιώθετε πάντα άσχημα αφού τη βλέπετε, ίσως αυτό είναι σημάδι.

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Αν δεν νιώθεις ότι λαμβάνεις πράγματα αυτή τη σχέση και ενώ το έχεις συζητήσει και η συμπεριφορά παραμένει τότε θα πρέπει να επανεξετάσεις πιθανώς τι σε κρατάει εκεί. Η άλλη κοπέλα τι κερδίζει από την παρέα σου; μόνο να περνάει την ώρα της; άλλες παρέες δεν έχει; εσύ πώς είσαι σε άλλες σχέσεις σου; χρειάζεται λίγο διερεύνηση

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Στις ανθρώπινες σχέσεις υπάρχουν ισορροπίες, δυναμικές και βέβαια συναισθήματα. Σε κάθε σχέση κάποιος νιώθει ή όντως έχεις μεγαλύτερη επιρροή από τον άλλον. Το ζητούμενο δεν είναι να είμαστε ο "νικητής" ή ο "καλύτερος" αλλά να εντοπίσουμε τί πραγματικά παίρνουμε από τον άλλον και σε τί εξυπηρετεί η συγκεκριμένη σχέση. Θα πρέπει λοιπόν να αναρωτηθείς τί σου προσφέρει η φιλία με το συγκεκριμένο άτομο. Ο γενικός κανόνας των σχέσεων είναι ότι αποχωρούμε από όπου νιώθουμε ότι δεν μας εκτιμούν. Κάθε περίπτωση όπως είναι διαφορετική και θα πρέπει να δεις τις δικές σου ανάγκες. Γιατί έκανες εξαρχής παρέα με το συγκεκριμένο άτομο, ... Διάβασε περισσότερα

    Cure n' Aim Ευτυχία Αργυροπούλου

    Life coach

    Περιστέρι

  • Αυτό που μπορεί να βοηθήσει είναι η συμβουλευτική ζεύγους

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Θα σε προσκαλούσα να αναρωτηθείς γιατί συνεχίζεις να κάνεις παρέας μαζι της. Κατέγραψε με ειλικρίνεια σε μια κόλλα χαρτί:
    Τι είναι αυτο που παίρνω;
    Τι είναι αυτό που δεν μου αρέσει; Είναι μια αντικειμενική αλήθεια αυτό που παρατηρώ; Αν ναι, γιατί μένω; Νιώθω με κάποιο τρόπο ασφάλεια;
    Έχω ζήσει ξανά αυτή τη δυναμική σε επίπεδο οικογένειας και άλλες φιλίες;

    Λούγαρη Ιωάννα

    Life coach

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πολύ αποτελεσματικό να ακούτε την καρδιά και τις ανάγκες σας. Αν δεν απολαμβάνετε τη συντροφιά της φίλης σας λόγω αυτών των καταστάσεων μπορείτε να περιορίσετε τις επαφές σε εκείνη τη συχνότητα που εσείς είστε οκ.

    Μπαρμπαρήγος Παναγιώτης

    Behavioral Strategist - NLP Coach

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε για το μοίρασμα. Ακούγεται να βρίσκεστε σε μια μπερδεμένη συνθήκη. Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό σαν κανόνες αλλά με το τι νιώθετε εσείς να είναι εντάξει για εσάς και τι όχι. Πως σας παρατηρείτε μέσα στη συγκεκριμένη κατάσταση αυτή τη στιγμή; Πως σας κάνει να νιώθετε αυτή η σχέση αλλά και ο ίδιος ο άνθρωπος; Εσείς πως βλέπετε τον εαυτό σας μέσα σε αυτή τη σχέση; Σας ενοχλεί κάτι; Δεν σας ενοχλεί; Πάρτε λίγο χρόνο να παρατηρήσετε τον εαυτό σας μέσα σε αυτή τη σχέση και την συνθήκη που έχει προκύψει και ίσως μέσα από αυτή τη διαδικασία να σας είναι πιο ξεκάθαρο το τι θέλετε να κάνετε.

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Καλησπερα! Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να έχεις κάνει και την έχει ενοχλήσει; Επίσης το πιθανότερο είναι να μην έχεις κάνει κάτι και να έχει κάτι προσωπικό της που δεν αφορά εσένα αλλά εκείνη και μόνο. Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά ξεχωριστά. Μην σκέφτεσαι με βάση το δικό σου χαρακτήρα.

    Περηφάνου Κλεάνθη

    Life & Business Coach - Διαμεσολαβήτρια

    Άλιμος

  • Κατανοώντας τη σημασία της αλλαγής στη συμπεριφορά ενός ανθρώπου, είναι σημαντικό να εξετάσουμε την επίδραση που έχουν αυτές οι αλλαγές στην αυτοεκτίμηση και στην αντίληψη του εαυτού μας.
    Από την περιγραφή σας, φαίνεται να αισθάνεστε να απομακρύνεται η φίλη σας, που ενδεχομένως να οφείλεται στην διαφορετική πορεία εξέλιξης της και πως αντιλαμβάνεται τον εαυτό της κάτι που είναι δύσκολο να διαχειριστείτε.
    Προτείνω να αναλογιστείτε την δική σας προσωπική αξία και να επικοινωνήσετε ειλικρινά με την φίλη σας ώστε να εκφράσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας με σαφήνεια για τις αλλαγές στην συμπεριφορά της που παρατηρείτε.
    Επικοι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής