• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 30/04/2024

Καλησπερα σας. Εδω και αρκετα χρονια πασχω απο ΣΚΠ και καταθλιψη. Ενω ομως δεν ειχα κανενα προβλημα για σχεδον 5 χρονια, το καλοκαιρι που μας περασε ειχα ενα καταθλιπτικο επεισοδιο με εντονη ταχυκαρδια, κλαμα, αποπραγματοποιηση και κρισεις πανικου. Αυξησα το ζολοφτ απο 100 στα 200 και επαορνα κ ζαναξ κατιπιν υποδειξης του γιατρου μου. Αφου το ξεπερασα και καταφερα να κοψω τα ζαναξ κ να φτασω παλι το ζολοφτ στο 100, εχω τωρα απο εχθες που με επιασαν παλι τα ιδια συμπτωματα. Επειδη την Πεμπτη φευγω για ενα ταξιδι στο εξωτερικο και ο γιατρος μου δεν σηκωνει το τηλεφωνο, τι θα μπορουσα να κανω; να αναβαλλω το ταξιδι ή να ακολουθησω το σχημα που εκανα το καλοκαιρι ; ισως ειναι εξειδικευμενη η ερωτηση αλλα εαν υπαρχει απαντηση θα ημουν ευγνωμων. Ευχαριστω.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,

    Τα συμπτώματα ενός καταθλιπτικού επεισοδίου μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο και μπορεί να εκδηλωθούν με διάφορους τρόπους. Γι' αυτό το λόγο, θα ήταν καλό να επικοινωνήσετε με τον ψυχίατρό σας για τη ρύθμιση της φαρμακευτικής σας αγωγής, πριν το ταξίδι σας, καθώς αυτό αποτελεί ένα πολύ εξειδικευμένο ερώτημα και δεν μπορούμε να το απαντήσουμε με βεβαιότητα, χωρίς να έχουμε ολοκληρωμένο το ιστορικό και την κλινική σας εικόνα.
    Ωστόσο, εάν αποφασίσετε να πραγματοποιήσετε το ταξίδι σας τελικά θα ήταν καλό να προετοιμαστείτε όσο μπορείτε εκ των προτέρων, δημιουργώντας ένα πλάνο με δραστηριότητες που σας ενδιαφέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα,
    Οι περίοδοι σταθερότητας, όπως τα πέντε χρόνα χωρίς συμπτώματα, δείχνουν μια επιτυχή προσπάθεια διαχείρισης, αλλά η εμφάνιση κρίσεων πανικού και κατάθλιψης αποδεικνύει τη δυσκολία στον αγώνα αυτό.
    Η απόφαση να αυξήσετε τη δοσολογία του Ζολόφτ και να πάρετε Ζάναξ κατά τη διάρκεια των συμπτωμάτων το καλοκαίρι υποδεικνύουν τη σοβαρότητα των συμπτωμάτων.
    Ως ψυχολόγος, θα σας συμβούλευα να πάρετε την γνώμη του γιατρού σας για το τι είναι καλύτερο για σας και επειδή γνωρίζει όλο το ιστορικό σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καταλαβαίνω ότι βρίσκεστε σε δύσκολη θέση με τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε και το προσεχές ταξίδι σας. Θα ήταν ιδανικό να έχετε τη γνώμη ενός γιατρού για το εάν πρέπει να αναβάλετε το ταξίδι ή όχι, ειδικά δεδομένου ότι έχετε ιστορικό κατάθλιψης και αντιμετωπίσατε καταθλιπτικά επεισόδια στο παρελθόν. Μέχρι να μιλήσετε με τον γιατρό σας, μπορείτε να προσπαθήσετε να χρησιμοποιήσετε τεχνικές χαλάρωσης και αναπνοής για να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα της άγχους. Επίσης, θα μπορούσε να είναι χρήσιμο να κρατήσετε ένα ημερολόγιο με τα συμπτώματα σας για να το μοιραστείτε με τον γιατρό σας στην επόμενη συνάντηση.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Το να κάνετε αυτό που σας είχε προταθεί το καλοκαίρι είναι καλή ιδέα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός