• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 17/07/2023

Καλησπέρα σας!!!!! Θελω την βοήθεια σας. Εδώ και κάποιες μέρες τρεμουνε τα χέρια μου, άλλες φορές μπορεί να είναι έντονο άλλες φορές να μην έχω καθόλου, και άλλες φορές να πολύ λίγο το σύμπτωμα. Που μπορεί να οφείλεται?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να μιλήσετε με έναν νευρολόγο αρχικά για να εκτιμήσει την κατάσταση.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,

    Στο τίτλο της ερώτησης έχετε αναγράψει "κρίση πανικού".

    Επειδή μας αναφέρετε ως μόνο σύμπτωμα το τρέμουλο στα χέρια, θα συνιστούσα να επισκεφθείτε πρώτα κάποιον νευρολόγο ή/και παθολόγο. Θα μπορέσουν να σας κατευθύνουν και να σας παραπέμψουν σε κατάλληλες εξετάσεις.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Πρέπει να αποκλείσουμε παθολογικό βιολογικό παράγοντα πριν αποδώσουμε ένα σωματικό σύμπτωμα σε ψυχολογικούς λόγους. Ξεκινήστε με έναν γιατρό και αν αποκλειστεί ο βιολογικός παράγοντας τότε επισκεφθείτε ψυχολόγο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • καλησπερα σας ισως υπαρχει κατι το οποιο ενεργοποιει την fight or flight αντιδραση σας που μπορει να συνδεεται με παλιο τραυμα που μπορει να πρεπει να το δουλεψετε.

    Σαμπά Ναταλί

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Σε πολλούς πράγοντες, χρειάζεται σταδιακός έλεγχος προκειμένου να αποκλειστούν πιθανά αίτια.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Διαταραχή θυρεοειδούς- άγχος- παθήσεις όπως ιδιοπαθές τρόμος κλπ να ξέρετε ότι αυτά τα φαινόμενα είναι κυμαινόμενο και επιδεινώνονται πάντα όταν είμαστε κουρασμένοι ή αγχωμένοι

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.
    Η αίτια του τρέμουλου στα χέρια μπορεί να είναι πολλαπλή, και θα ήταν σημαντικό να συμβουλευθείτε έναν ειδικό στην υγεία, όπως έναν γιατρό, για να αξιολογήσει τα συμπτώματά σας. Ο ειδικός θα μπορέσει να σας προσφέρει μία ακριβή διάγνωση και να σας παράσχει την κατάλληλη βοήθεια.

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας.
    Αρχικά να σας πω, πως δε μπορώ να είμαι σίγουρος που οφείλεται. Διότι δε γνωρίζω περισσότερες
    λεπτομέρειες για εσάς. Θα σας συνιστούσα, αν το σύμπτωμα αυτό συνεχιστεί για καιρό, να επισκεφτείτε κάποιο νευρολόγο, για να είστε σίγουρος, πως δεν είναι κάτι οργανικό. Αν αποκλείσετε αυτή την πιθανότητα, τότε είναι σίγουρα ζήτημα που άπτεται του τομέα της ψυχικής υγείας και θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε κάποιο ψυχοθεραπευτή.
    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Σε άγχος. καλό θα είναι να αναζητήσετε βοήθεια για να το αντιμετωπίσετε και να το ξεπεράσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται αρκετά φοβιστικό αυτό που περιγράφετε. Σα να μην έχετε τον έλεγχο του σώματός σας, σα να κάνει ό,τι θέλει αυτό μερικές φορές... Ομολογώ πως το σύμπτωμα αυτό παραπέμπει έντονα σε άγχος και κρίση πανικού, ωστόσο δεν θα ήμουν σωστός αν δεν σας ενθάρρυνα να κάνετε πρώτα κάποιες εργαστηριακές εξετάσεις για να αποκλείσετε τυχόν οργανικές αιτίες. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να απευθυνθείτε σε νευρολόγο και καρδιολόγο.

    Αν οι εξετάσεις δεν δείξουν κάτι, τότε αυτό που βιώνετε οφείλεται στο άγχος, και μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά μέσω της ψυχοθεραπείας.

    Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Mιλείστε με τον παθολόγο σας. Εάν δεν διαπιστωθεί κάποια δυσλειτουργία η διαταραχή που να εξηγεί τα συμπτώματά σας μιλείστε με ψυχίατρο διότι είναι πολύ πιθανόν αυτά που περιγράφετε να είναι σωματοποιήσεις άγχους οπότε θα χρειαστείτε ψυχολογική θεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας σε αυτό που περιγράφετε θα ήταν βοηθητικό αρχικα να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας ώστε να αποκλειστεί κάποια οργανική αιτια που θα μπορούσε να σχετίζεται με αυτό.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας χρειάζεται να γνωρίζω υπό ποιες συνθήκες συμβαίνει αυτό. Aν δεν συμβαίνει μόνο σε κατάσταση άγχους θα χρειαστεί να επισκεφτείτε έναν γιατρό για να αποκλείσουμε οποιοδήποτε άλλο ενδεχόμενο.

    Αν αυτό συμβεί τότε μετά θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για ψυχοθεραπευτική παρέμβαση.

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.

    Φιλικά,
    Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Άλλα συμπτώματα έχετε ? Αν όχι να δείτε έναν νευρολόγο

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • ισως εχετε κρισεις πανικου, αλλα διαγνωση απο ιντερνετ; Καλυτερα επισκεφθειτε εναν ψυχολογο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιο παθολόγο, να σας συστήσει εργαστηριακές εξετάσεις αφού σας εξετάσει, αν δεν βρεθεί κάτι παθολογικό μπορεί αυτό που περιγράφετε να οφείλεται σε άγχος και θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή νσ σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός