• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 03/04/2024

Καλησπέρα, Όταν βρίσκομαι σε κάποια κατάσταση υπό την οποία νιώθω πίεση (συνήθως ο λόγος δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικός) με πιάνει δύσπνοια και νιώθω την ανάγκη να με χτυπήσει καθαρός αέρας (πάω μπροστά από κάποιο παράθυρο).. ταυτόχρονα νιώθω πίεση ακόμη και πόνους στο στέρνο ή και στην πλάτη. Μπορώ και διαχειρίζομαι αυτήν την κατάσταση πολύ ήρεμα, δεν ταράζομαι ιδιαίτερα, ωστόσο με προβληματίζει το γεγονός ότι συμβαίνει κάθε φορά που νιώθω ακόμη και ελάχιστη πίεση (από τους πιο ασήμαντους λόγους μέχρι τους πιο σημαντικούς)

9 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Πολλές φορές ο λόγος μπορεί να μην είναι σημαντικός που το νιώθετε αυτό, αλλά από τη μεριά της προσωπικότητας και του νου, ωστόσο ο λόγος για την ψυχή μπορεί να είναι πολύ σημαντικός και κάτι να έχει να σας πει! Εξερευνήστε το! Για το λόγο αυτό υπάρχουν λύσεις, είστε γνώστης. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Χρειάζεται να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μάθετε να διαχειρίζεστε τον εαυτό σας και το αγχος σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Φαίνετσι να έχετε πολύ άγχος, επισκεφτείτε ψυχίατρο νσ σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Παρατηρείτε το σώμα σας να αντιδρά με διάφορα δυσάρεστα συμπτώματα, κάθε φορά που έρχεστε αντιμέτωπη/ος με μία κατάσταση που σας κάνει να νιώθετε έστω και ελάχιστη πίεση. Όλη αυτή τη κατάσταση εσείς τη διαχειρίζεστε με ψυχραιμία, αλλά παράλληλα σας προβληματίζει ότι συμβαίνει ακόμα και για τους πιο ασήμαντους λόγους. Αναρωτιέμαι τι σκέψεις μπορεί να περιλαμβάνει αυτός ο προβληματισμός, τύπου "τι πάει λάθος μαζί μου;", "θα έπρεπε να ανησυχώ;" ή "είμαι αδύναμη/ος";

    Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να έρθετε σε επαφή με τις σκέψεις, τα συναισθήματά σας, και τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας, ακούω ότι έχετε βρεί τρόπους να αντιμετωπίζετε την κατάσταση που περιγράφετε, φαίνεται όμως πως θέλετε να διερευνήσετε τους λόγους που την βιώνετε. Η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία μπορεί να λειτουργήσει ως μέσο προσωπικής αναζήτησης και ενδοσκόπησης, που θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε την προέλευση και τη σημασία αυτού του συμπτώματος.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,
    Μοιάζει αυτή η περίοδος να είναι δύσκολη για εσάς, ίσως να έχετε σηκώσει πολύ βάρος και να μην έχετε εκφράσει αυτά που σας απασχολούν. Το σώμα σας, σάς το δείχνει αυτό σαν ένα καμπανάκι για να φροντιστείτε. Θα μπορούσατε να το διερευνήσετε με τη βοήθεια ενος ειδικού.

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Η απάντηση βρίσκεται στο άγχος που διεγείρεται μέσα σας όταν βρισκεται σε πίεση. πρέπει να κάνετε κάτι γι αυτό το άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να είναι σχετικά με την αγχώδη διαταραχή. Η αίσθηση πίεσης στο στέρνο και η ανάγκη για καθαρό αέρα μπορούν να είναι συμπτώματα της δύσπνοιας που προκαλείται από το άγχος. Είναι σημαντικό να διαχειρίζεστε την αναπνοή σας με ευαισθησία και να επικεντρώνεστε στην ψυχική σας ευεξία. Συνιστώ να συζητήσετε αυτά τα συμπτώματα με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία ή ένα γιατρό, που θα μπορέσει να σας προσφέρει περαιτέρω αξιολόγηση και υποστήριξη. Οι θεραπευτικές επιλογές μπορεί να περιλαμβάνουν τη θεραπεία με συνομιλία, τεχνικές αναπνοής και άλλες στρατηγικές διαχείρισης του άγχους.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Η εμπειρία της δύσπνοιας και των πιέσεων στο στέρνο και την πλάτη μπορεί να είναι ανησυχητική και ενοχλητική. Είναι σημαντικό να εξετάσετε αυτά τα συμπτώματα με τον γιατρό σας για να αποκλείσετε οτιδήποτε οργανικό. Ωστόσο, αν δεν υπάρχει κάποια ιατρική προσβολή που να εξηγεί αυτά τα συμπτώματα, τότε είναι πιθανό να σχετίζονται με την ψυχολογική κατάσταση και το άγχος. Η αναπνευστική δυσκολία και ο πόνος στο στέρνο είναι συχνά συμπτώματα που σχετίζονται με το άγχος και το στρες. Εάν αυτά τα συμπτώματα συμβαίνουν κατά κόρον σε καταστάσεις πίεσης και δυσκολίας, είναι πιθανό να είναι αντιδράσεις του σώματος σε αυτό το άγχος. Η διαχ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι